Yves saint lauren

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e monogramit vertikal YSL

Yves Saint Laurent SAS i njohur edhe si Saint Laurent dhe YSL, është një shtëpi franceze e modës luksoze e themeluar në vitin 1962 nga Yves Saint Laurent dhe partneri i tij, Pierre Bergé. Kompania është e specializuar në haute couture, gati për t'u veshur, aksesorë lëkure dhe këpucë.  Linja e saj kozmetike, YSL Beauty, është në pronësi të L'Oréal.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marka eponymous u krijua në vitin 1962 nga dizajneri Yves Saint Laurent dhe partneri i tij, Pierre Bergé. Logot e markës u projektuan në vitin 1963 nga A. M. Cassandre.  Gjatë viteve 1960 dhe 1970, YSL popullarizoi pamjen beatnik, xhaketa safari, pantallona të ngushta, dhe çizme të larta në kofshë. Në vitin 1966, YSL debutoi Le Smoking, një kostum smoking për gratë. Në një përpjekje për të demokratizuar modën, YSL filloi të prodhonte gati-për-veshur në vitin 1966, me nisjen e saj të Rive Gauche, dhe konsiderohet të jetë i pari që popullarizon konceptin.  YSL dizajnet shpesh kanë ndikuar nga veshjet tradicionale kineze, si dhe tema nga Pop Art, Ballets Russes, dhe Picasso. Saint Laurent ka meritën për fillimin e stilit të gjerë, të veshur me shpatulla në vitin 1978, që do të vazhdonte të karakterizonte modën e viteve 1980.  e Saint Laurent përfshinin Loulou de La Falaise, Betty Catroux, Talitha Pol-Getty dhe Catherine Deneuve.

Marka u zgjerua në vitet 1980, dhe në fillim të viteve 1990, me parfumet e burrave dhe grave, dhe linjën e saj kozmetike në vitin 1978. Megjithatë, deri në vitin 1992, fitimet e kompanisë ishin në rënie dhe çmimi i aksioneve të saj kishte rënë.  vitin 11, Saint Laurent iu shit kompanisë farmaceutike Sanofi.

Modele me fustane koktejl (A/W 1965) nga Yves Saint Laurent frymëzuar nga arti Piet Mondrian, 1966

Në vitin 1997, Pierre Bergé emëroi Hedi Slimane si drejtor koleksionesh dhe arti dhe rinisi Rive Gauche Homme.  u nis dy vjet më vonë për të drejtuar veshjen e burrave couture në Dior Homme.

Fustan YSL "Hommage à Piet Mondrian" (A/W 1965) në të majtë, me frymëzim Kompozimi në të kuqe, blu dhe të bardhë II nga Piet Mondrian në të djathtë

Në vitin 1999, Kering bleu YSL dhe punësoi Tom Ford për të projektuar koleksionin e mrekullueshëm gati për t'u veshur, ndërsa vetë Yves Saint Laurent do të dizajnonte koleksionin e haute couture.  Dizajnet nga Tom Ford Për YSL u zgjodhën Fustani i Vitit nga Muzeu i Modës në 2001 dhe 2004.

Fustani Yves Saint Laurent (A/W 1981) i frymëzuar nga La Blouse Roumaine e Matisse (1940)

Në vitin 2002, pas vitesh të tëra me shëndet të dobët, abuzim me drogën, depresion, alkoolizëm dhe kritika ndaj modeleve YSL, Saint Laurent mbylli ndarjen couture të YSL. "Chanel liroi gratë, dhe Saint Laurent u dha atyre pushtet," Pierre Bergé u citua, duke reflektuar në karrierën e tij dhe ndikimin në modë, "Unë krijova gardërobën e gruas bashkëkohore."  Në vitin 2004, Tom Ford u largua nga kompania dhe Stefano Pilati, një dizajner me origjinë italiane u bë drejtor kreativ.  Yves Saint Laurent vdiq nga kanceri i trurit në vitin 2008.  Vitet në vijim u provuan të jenë të turbullta për kompaninë, me dyqaneT YSL mbyllur në tregjet kyçe amerikane të San Francisco dhe New York (duke përfshirë vendndodhjen e kompanisë Madison Avenue, dyqanin e saj të parë ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara). Në janar 2010, boutique e saj Chicago në Oak Street gjithashtu u mbyll.

Në vitin 2012, Kering njoftoi se Hedi Slimane zëvendësoi Stefano Pilati si drejtor kreativ për YSL. Slimane ka punuar më parë me Dior Homme deri në vitin 2007. Në vitin 2015, Slimane njoftoi se do të ringjallte linjën couture të Yves Saint Laurent.  Në vitin 2016, Slimane u largua nga Saint Laurent dhe Anthony Vaccarello u emërua drejtor kreativ, një pozitë që ai ende e mban që nga gushti i vitit 2022.

Pavarësisht se Slimane më parë punonte me shtëpinë, pati polemika pas emërimit të tij, veçanërisht pas njoftimit se linja e gati-veshjes do të riemërohej "Saint Laurent" (duke rënë "Yves" nga emri i saj).  "Yves Saint Laurent" dhe logoja e monogramit vertikal YSL do të mbetej për aksesorët dhe linjën e saj të kozmetikës në pronësi të L'Oréal. Slimane u frymëzua për ndryshimin e emrit nga linja e gati-veshjes Rive Gauche kur lansoi për herë të parë, "Saint Laurent Rive Gauche".  parisien Colette filloi të shiste këmisha me linjën "Ain't Laurent without Yves." Saint Laurent kërkoi që dyqani të ndalonte shitjen e këmishave (gjë që e bëri në dyqanin e saj online). Në tetor 24, Colette mori një letër nga YSL duke e akuzuar atë për shitjen e produkteve të falsifikuara që dëmtuan seriozisht markën. Pas akuzës, Saint Laurent anulloi porosinë e Colette për Koleksionin e Saj të Pranverës 2013, pavarësisht colette stocking markën që nga viti 2014.

Pas emërimit të tij, Slimane zhvendosi studion e dizajnit në Los Angeles, shtëpia e Slimane; atelier couture do të mbetet në Francë.  Kompania ringjalli koleksionin e saj të haute couture në vitin 2015, nën Slimane.

Në prill të vitit 2016, Anthony Vaccarello u emërua drejtor kreativ.  vitin 27, Vaccarello zgjodhi Charlotte Gainsbourg, vajzën e Serge Gainsbourg dhe Jane Birkin, si fytyrë të fushatës A/W 2017. Në vitin , Saint Laurent lansoi markën e saj të stilit të jetesës Rive Droite, në të cilën mallrat ekskluzive, sendet e koleksionit dhe përvojat e kuruara janë vënë në dispozicion në Paris dhe Los Angeles.  vitin 28, Rive Droite debutoi te ride, një koleksion në bashkëpunim me Super2019, i përbërë nga një biçikletë elektrike, skateboards, dhe surfboards, dhe Live Sessions, një platformë për muzikantët në rritje për të performuar për një audiencë dixhitale.