Zabadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zabadani
الزبداني
Qytet
noform
Zabadani
Vendndodhja
Zabadani is located in Siria
Zabadani
Zabadani

Koordinatat: 33°43′30″V 36°5′50″L / 33.72500°V 36.09722°L / 33.72500; 36.09722

Administrimi
Shteti Flamuri Siria
Guvernorati Governorati Rif Dimashq
Distrikti Zabadani
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,150 - 1,250 m (m.n.d.)
Popullsia 29,930 banorë (2006)
Koordinatat 33° 43′ 30″ Veri

36° 5′ 50″ Lindje

Zabadani (Arabisht: الزبداني) është qytet në jugperëndim të Sirisë afër kufirit me Libanin. Qyteti ka pasur 29,930 banorë sipas vitit 2006. Zabadani u dëmtua rëndë gjatë betejës më 2015 para se marrëveshja paqësore të nënshkruhet, përfundimisht duke i dhënë qytetit përsëri nën kontrollin e qverisë në prill 2017.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zabadani ka klimë mesdhetare. Në dimër ka më shumë reshje të shiut sesa në verë. Temperatura mesatare vjetore në Zabadani është 14.1 °C. Rreth 510 mm të reshjeve të shiu bie gjatë vitit.

Lufta civile siriane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 janar 2012, Zabadani u bë qyteti i parë të bie nën kontrollin e Ushtrisë së Lirë Siriane, pas një beteje të përgjakshme që zgjati 11 ditë.[2] Më 11 shkurt, Ushtria Siriane rifitoi kontrollin e qytetit.

Qyteti i Zabadanit është shumë i rëndësishëm për qeverinë e Sirisë dhe Iranin, sepse, të paktën deri në qershor 2011, qyteti shërbeu si qendër shpërndarëse logjistike e Gardës së Iranit për furnizimin e Hezbollahut.[3]

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://southfront.org/videos-and-photos-from-zabadani-town-liberated-in-damascus-countryside/
  2. ^ Fahim, Kareem (21 janar 2012). "In Syrian city, a calm that few expect to last". New York Times. Marrë më 2012-01-22.
  3. ^ Holliday, Joseph (mars 2012), Syria's Armed Opposition (PDF), Middle East Security Report 3, Institute for the Study of War, f. 25, arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 12 maj 2012, marrë më 9 korrik 2012 Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!)
  4. ^ "اتفاق توءمة بين مدينة نوين كيرشين الألمانية والزبداني Twinning agreement between the city of Nguyen Kirchen German and Zabadani". The New Alphabet/SANA. Marrë më 2009-11-30.