Zastava M70

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Zastava M70 AB3.

Zastava M70 është një pushkë sulmi 7.62x39mm. E zhvilluar në Jugosllavi nga Armët Zastava gjatë viteve 1960, M70 ishte një derivat i palicencuar i AK-47 Sovjetik (veçanërisht varianti i tipit 3). Ajo u bë arma standarde e këmbësorisëUshtrinë Popullore Jugosllave në vitin 1970, duke plotësuar dhe më vonë duke zëvendësuar Zastava M59/66. Si modeli origjinal M70, ashtu edhe variantet komerciale të armës pa aftësi për të zgjedhur zjarrin, të njohur si seria PAP Zastava, prodhohen ende nga Zastava për eksport.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zastava M70 assault rifle", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-18, marrë më 2022-12-25