Zatoichi: The Last

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zatoichi: The Last
Regjia ngaJunji Sakamoto
Shkruar ngaKikumi Yamagishi
Bazuar në“Zatoichi Monogatari” nga Kan Shimozawa
ProdhuesiChihiro Kameyama
LuajnëShingo Katori
Satomi Ishihara
Sousuke Takaoka
KinematografiaNorimichi Kasamatsu
MontazhiTomoko Hiruta
MuzikaProject Wago
Shpërndarë ngaToho
Data e publikimit
28 maj 2010
Kohëzgjatja
132 min.
ShtetiJaponi
GjuhaJaponishtja

Zatoichi: The Last (Japonisht: 座頭市 THE LAST) është film samurai i vitit 2010 drejtuar nga Junji Sakamoto dhe Shingo Katori me rolin e Zatoichit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillon me gruan e Zatoichit (Satomi Ishihara) duke u vrarë nga Toraji (Sousuke Takaoka), djali i shefit të organizatës yakuza. Pas vdekjes së saj, Zatoichi (Shingo Katori) kthehet në vendlindjen e tij, ku shpreson të rifillojë një jetë normale nën maskën e fermerit me shokun e tij Ryuji (Takashi Sorimachi). Megjithatë, i njëjti grup yakuza planifikon të ndryshojë vendlindjen e Ichit në një port dhe të fillojë të shfrytëzojë fshatarët lokalë për para. Veprat e tokës Ryuji janë marrë dhe shpenguar me një çmim të lartë, kështu që Ichi përdor aftësitë e tij të lojërave të fatit për të fituar paratë për veprat. Kjo zbulon identitetin e tij si Zato Ichi famëkeq që Yakuza nuk i pëlqen dhe e djeg shtëpinë. Fshatarët hartojnë një dorëshkrim Tanran që t'i paraqitet një zyrtari që kalon duke kërkuar ndihmë. Megjithatë, pasi Zato Ichi, një kriminel i kërkuar, në fshat nuk do të punonte në favor të tyre, kështu që ata të hartojnë një plan për ta shkatërruar atë. Ata i japin atij një rrotull bosh për të "dorëzuar" zyrtarët dhe për ta udhëhequr atë në një rrugë të rrezikshme duke dërguar yakuza pas tij. Megjithatë, ai e kupton se është rruga e gabuar dhe e bën atë tek zyrtarët. Tradhëti i tij zbulohet kur ai tregon rrotullimin bosh tek zyrtarët dhe ata janë fyer dhe largohen. Içi merr përgjegjësinë për të hequr qafe nga yakuza për veten, duke shkuar në selinë e yakuza dhe duke vrarë shefin. Megjithatë ai është qëlluar nga Toraji dhe është thikur nga një nga miqtë e Yakuza Duke u zvarritur në duart dhe këmbët ai shkon në plazh ku ai me sa duket vdes për t'u bashkuar me gruan e tij në jetën e ardhshme.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]