Zeeland (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Zelanda (kthjellim).


Zelanda
Zeeland
—  provincë  —
stema_figuraFlag of Zeeland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Middelburg
Komisari i Mbretëreshës Han Polman
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°30′00″V 3°37′00″L / 51.5°V 3.616667°L / 51.5; 3.616667 (Zelanda)Koordinatat: 51°30′00″V 3°37′00″L / 51.5°V 3.616667°L / 51.5; 3.616667 (Zelanda)
Sipërfaqja 2.933,89 km2
Popullsia 381.730 banorë 2011
Dendësia 130,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-ZE

Zelanda – Vendndodhja

www.zeeland.nl

Zelanda është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2933.89 km² dhe popullsi 381730 banorë[1]. Middelburg është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]