Zef Skiroi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Skiroi (kthjellim).


Zef Skiroi
(1865 - 1927)

ZefSkiroi.jpg

Emri: Zef
Mbiemri: Skiroi
Lindi më: 1865
Vendlindja: Horën e Arbëreshëvet, Sicili (Itali)
Vdiq më: 1927
Profesioni: Poet, publicist, folklorist, etnograf, filolog, mësues

Zef Skiroi (Hora e Arbëreshëvet, 10 gusht 1865 - Napoli, 17 shkurt 1927) ishte poet, gjuhëtar, folklorist, etnograf, gazetar dhe publicist i shquar arbëresh. Atdhetar i madh shqiptar, dijetar dhe koleksionist i traditave poetike arbëreshe, profesor i parë dhe kryetarit i gjuhës shqipe dhe letërsisë në Institutin Oriental të Napolit, që marrin pjesë në mënyrë aktive në gjuhën shqipe (Rilindja). Ndër shkrimtarët më të mëdhenj shqiptar, ai është përfaqësuesi më i traditave arbëreshe letrare dhe kulturore të Sicilisë, të cilët lënë një dalje të gjerë letrare.

Me vlerë madhore si për letërsinë arbëreshe ashtu edhe për studimet letrare shqiptare janë veprat e Zef Skiroit. Skirò ishte poet neoklasik, prozator dhe studiues, veprat e të cilit mund të thuhet se shënojnë një pikë kalimi drejt letërsisë bashkëkohore shqiptare në Itali.

Në moshën 9-vjeçare ai shkroi një vjershë kushtuar Skënderbeut, duke hapur kështu sfondin e veprave të veta të mëvonshme. Studioi në "Seminar Shqiptar" në Palermo, ku u formua me traditën e kulturës shqiptare si dhe të asaj klasike (Dante, Servantesi, Gëte, Shileri, etj.). Më 1887 së bashku me Françesk Petën themeluan në Palermo revistën Arbëri i ri si dhe botoi përmbledhjen e parë me vjersha. Skiroi mbaroi studimet për drejtësi më 1890 dhe po këtë vit u emërua docent i letërsisë antike në "Liceun Garibaldi" të Palermos. Kur ishte vetëm 35 vjeç arriti të merrte vendin e titullarit të Katedrës së Gjuhës dhe të Letërsisë Shqipe, të hapur pranë Institutit Mbretëror Oriental të Napolit. Më pas ai vazhdoi veprimtarinë albanologjike në Napoli me botime, leksione dhe pjesëmarrje në kongrese. Jeta e tij do të rëndohej shumë nga vitet e fundit, veçanërisht me vrasjen tragjike të djalit të tij, Minos, si viktimë e një intrige politike më 1920. Më 1925 mbajti një konferencë për të nderuar kujtimin e mikut të vet Luigj Gurakuqi, që u vra atë vit në Bari.

Vdiq në Napoli më 1927, i nderuar dhe i respektuar si personalitet i letërsisë dhe i kulturës arbëreshe. Në historinë e letërsisë shqiptare Zef Skiroi është shquar si poet, prozator, dramaturg, folklorist e studiues. Veprat kryesore të tij mbeten Mili e Hajdhia, Te dheu i huaj dhe Mino. Poema Mili e Hajdhia është këngë subjektive e Skiroit ; aty autori derdhi emocionet djaloshare, të cilat mbetën esenciale edhe në botimet e mëvonshme, duke qenë vepra më e mirë e rinisë së tij.

Kjo vepër bashkë me Këngët e MilosaosJeronim de Radës e Kanga e sprasme e BalësDarës, përbëjnë treshen e poemave romantike arbëreshe të papërsëritshme në letërsinë romantike shqiptare. Vepra më e madhe poetike e Zef Skiroit, Te dheu i huaj u botua në dy variante, më, më 1900 dhe më 1940. Eqrem Çabej më 1936 e quajti “kryevepra e Xhuzepe Skiroit dhe nderi i literaturës shqipe”. Po ky më 1945 shtoi: “është në njëfarë mënyre epi nacional i shqiptarëve të Italisë”, apo “vepra e jetës së tij”.

Titujt e veprave[redakto | përpunoni burim]

 • Flamuri i Arbërit, përmbledhje me vjersha, 1885
 • Rapsodie Albanese, përmbledhje këngësh, Palermo, 1887
 • Mili e Hajdhia, poemë, 1890
 • Te dheu i huaj, poemë historike, Palermo, 1891
 • Kënkat e luftës, poezi, 1897
 • Mino, poemë, Palermo, 1921

Përmbledhje folklori[redakto | përpunoni burim]

 • Këngë tradicionale të kolonive arbëreshe në Sicili, 1890
 • Këngë popullore shqiptare, 1901
 • Këngë të përshpirtshme të kolonive arbëreshe në Sicili, 1907
 • Këngë të përshpirtshme të kolonive arbëreshe të Sicilisë, 1907
 • Këngë tradicionale dhe sprova të tjera të kolonive arbëreshe të Sicilisë, 1923

Mili dhe Hajdhia[redakto | përpunoni burim]

QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Jo në alfabet të plotë të shqipes. Pa ref. Hulumtim vetjak.

Zef Skiroi poemen Mili dhe Hajdhia e shkroi ne 4 variante . Botimi i pare eshte i vitit 1890 , botimi i dyte i vitit 1900 , i treti i vitit 1907 kurse varianti i katert nuk eshte botuar sa ishte gjalle autori, kjo tregon rendesine e madhe qe i kushtoni autori kesaj poeme . Mili dhe Hajdhia eshte nje poeme dashurie qe ndjek gjurmet e poemes "Kenget e Milosaos" te De Rades , kjo poemepershkruan jeten e katundit arberesh dhe nje dashuri tragjike. Poema nia me kengen e Milit qe eshte nje kenge per endrren e dashurise dhe mbaron me Vajtimin e Hajdhise qe eshte vajtim per vdekjen. Kjo poeme kan nje perfundim tragjik sepse vdesin te dy protagonistet e poemes.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]