Jump to content

Zehrudin Dokle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zehrudin Dokle
Portret
U lind në12 janar, 1952
KombësiaShqiptare / Bullgare
ProfesioniRegjisor - Aktor

Zehrudin Dokle lindi më 12 janar të vitit 1952Kukës, Shqipëri, është regjisor dhe aktor, shkrimtar dhe përkthyes nga Shqipëria. Ai është vëllai i politikanit Namik Dokle.

 • 1952 - Zehrudin Dokle lindi ne fshatin Borje te qytetit te Kukesit ne Shqipëri.
 • 1965-70 - Kryen shkollen e mesme profesionale "Politeknikumi 7 Nentori" (sot Harry Fultz). Gjate te njejtes periudhe merr pjese ne teatrin amator te shkolles, nen drejtimin e te famshmes Marie Logoreci.
 • 1970-74 - Konkurron dhe pranohet ne Akademin e Larte te Arteve,"Aleksander Moisiu" ne Tirane, Shqipëri nen udheheqjen artistike te Profesorit dhe Artistit te Popullit Kujtim Spahivogli. Mbron dipllomen ne teatrin "Migjeni" ne Shkoder, nen udheheqjen artistike te Artistit te Popullit, Regjisorit Serafin Fanko.
 • 1972 - Boton artikullin e tij te pare "Gjuha e personazheve si mjet individualizues ne teater" ne gazeten "Drita" - Organ i Lidhjes se Shkrimtarve dhe Artisteve te Shqipërise.
 • 1972 - 20 vjecari Zehrudin Dokle është regjisor i grupit legjendar "Matura 72".
 • 1973 - Regjisor i festivalit te dyte "Kënga e Studentit".
 • 1973 - Regjisor i radio drames "Era e Lartësive" ku interpretuan aktoret e shquar si Naim Frasheri - Artist i Popullit, Rrobert Ndrenika - Artist i Popullit etj.
 • 1973 - Regjisor ne programin "Ora Gazmore" në radio Tirana.
 • 1975-86 - Regjisor i Estrades Profesioniste te qytetit te Kukesit.
 • 1978 - Martohet me kengetaren e shquar Kleopatra Skarco-Dokle.
 • 1979 - Lindja e vajzes Olta.
 • 1983 - Lindja e vajzes Borjana.
 • 1985-86 - Kryen magjistraturen për "Dramaturgji dhe kritikë teatrore".
 • 1987-92 - Rregjisor - Aktor ne teatrin "Migjeni" te Shkodres, ku ve ne skene shume premiera te sukseshme si: "Ju Lutem Nje Duartrokitje", "A mund t'ju bëj një pyetje", "Tre shuplakat" etj...
 • 1990 - Lindja e djalit Leart.
 • 1999 - Themelon dhe kryeson shoqaten kulturore "Ivan Vazov".
 • 1997-99 - Inspektor per teatrin dhe kinematografine ne Ministrine e Kultures, Rinise dhe Sporteve te Republikes se Shqipërise.
 • 2000 - Specializim tre-mujor, ne Akademin e Arteve ne Sofie, Bullgari.
 • 2003 e në vazhdim - Antar i bordit organizator te festivalit nderkombetar te teatrit "Butrint 2000".
 • 2004 - Boton librin "Teknika e te folurit artistik" i cili studiohet nga studentet e Akademise se Larte te Arteve ne Tirane, per teater dhe drame.
 • 2004 - Boton librin "Unë, recituesi i Pashallarëve të Kuq", përmledhje artikujsh kritikë për teatrin dhe kinematografinë.
 • 2005 - Perkthen permbledhjen me titull "Tregime te Egra" te autorit te shquar te letersis moderne Bullgare Nikolaj Hajtov.
 • 2005 - Vlerësohet me medaljen për "Kontribut në Përhapjen e Kulturës Bullgare në Botë" nga Ministria e Kulturës Bullgare.
 • 2006 - Perkthen permbledhjen me titull "Pakez Melhem Bullgar" të shkrimtarit bullgar Çudomir.