Jump to content

Zenodo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zenodo është një platformë virtuale publikimesh shkencore të përgjithshme nën programin Evropian OpenAIRE dhe menaxhuar nga CERN.[1][2] Kjo platformë lejon studiuesit të publikojnë module të dhënash, softuer hulumtues, raporte dhe hulumtime të tjera digjitale të krijuara nga kërkuesit. Për çdo publikim, një kod indentifikues dixhital i përhershëm (DOI) stampohet, gjë që i bën artikujt e ruajtur lehtësisht të citueshëm.

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zenodo u krijua në vitin 2013 nën emrin OpenAire regjistri i të dhënave,[3] për t'i mundësuar kërkuesit e çdo fushe të pajtohen me çdo kërkesë për shkencë të hapur për publikun pavarsisht një databazi institucional publikimesh. Ajo u riprezantua si Zenodo në 2015-ën për t'i dhënë mundësi studiuesve të publikojnë të dhëna 50 GB[4] dhe mundëson ngarkimin në sistem të skedarëve deri në 50 GB.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peter Suber (2012). "10 self help". Open Access (the book) (në anglisht). MIT. ISBN 978-0-262-51763-8.
  2. ^ "How to make your own work open access". Harvard Open Access Project (në anglisht).
  3. ^ Andrew Purcell (8 maj 2013). "CERN and OpenAIREplus launch new European research repository". Science Node (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2018. Marrë më 2018-11-14.
  4. ^ "Zenodo Launches!". OpenAIRE (në anglisht). Marrë më 22 tetor 2015.
  5. ^ "Zenodo – FAQ" (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2017.
  6. ^ Sicilia, Miguel-Angel; García-Barriocanal, Elena; Sánchez-Alonso, Salvador (2017). "Community Curation in Open Dataset Repositories: Insights from Zenodo". Procedia Computer Science (në anglisht). 106: 54–60. doi:10.1016/j.procs.2017.03.009.