Zenxhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zanxhan
زنجان
Qytet
noform
Muzeu i arkeologjisë
Vendndodhja
Zanxhan is located in Irani
Zanxhan
Zanxhan
Vendndodhja e Zanxhan në Iran

Koordinatat: 36°40′V 48°29′L / 36.667°V 48.483°L / 36.667; 48.483

Administrimi
Shteti Flamuri Irani
Provinca Zanxhan
Kryetari i komunës Asghar Azizi
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,638 m (m.n.d.)
Popullsia 386,851 banorë
Faqja Zyrtare www.zanjan.ir

Zenxhani ose Zanxhan (persisht: زنجان Zanjan) është qytet në veriperëndim të Iranit. Ndodhet 298 kilometra në veriperëndim të Teheranit dhe rreth 125 kilometra nga Liqeni Kaspik. Sipas vitit 2011, Zanxhan është qyteti i 20-të i madh në Iran sipas popullsisë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanxhan ka klimë me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë, ku rreshjet e borës janë të rralla. Rreshje janë të ulëta dhe shpesh bie mes tetorit dhe majit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]