Jump to content

Zenxhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zenxhan
زنجان
Qytet
Muzeu i arkeologjisë
Muzeu i arkeologjisë
Popullsia
 • Gjithsej386.851
Faqja zyrtarewww.zanjan.ir

Zenxhani ose Zanxhan (persisht: زنجان Zanjan) është qytet në veriperëndim të Iranit. Ndodhet 298 kilometra në veriperëndim të Teheranit dhe rreth 125 kilometra nga Liqeni Kaspik. Sipas vitit 2011, Zanxhan është qyteti i 20-të i madh në Iran sipas popullsisë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zanxhan ka klimë me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë, ku rreshjet e borës janë të rralla. Rreshje janë të ulëta dhe shpesh bie mes tetorit dhe majit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]