Zgjedhjet parlamentare në Maqedoni, 2016

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoni janë mbajtur më 11 dhjetor 2016,[1] që në realitet janë dashur të mbahen më 24 prill dhe në fund të 5 qershorit. Zgjedhjet u thirrën si pjesë e një marrëveshjeje nga Bashkimi Evropian në mënyrë që të jepet fund protestave kundër qeverisë së Nikola Gruevski.[2]

Rezultati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Votat % Ulëset +/–
Koalicioni VMRO-DPMNE 454,519 39.39 51 −10
Koaliconi LSDM 436,823 37.85 49 +15
Bashkimi Demokratik për Integrim 86,848 7.53 10 −9
Lëvizja Besa 57,933 5.02 5 New
Koalicioni "Aleanca për Shqiptarët" 35,145 3.05 3 New
Partia Demokratike Shqiptare 31,027 2.69 2 −5
Koalicioni "VMRO për Maqedoninë" 24,523 2.13 0 New
E Majta 12,120 1.05 0 New
Koalicioni "CCJ–Blloku i Tretë" 10,029 0.87 0 New
Partia Liberale 3,840 0.33 0 0
Partia për Mirëqenie Demokratike 1,142 0.10 0 0
Votat e pavlefshme 37,885
Gjithsej 1,191,834 100 120 −3
Votues të regjistruar 1,784,416 66.79
Burimi: SEC

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Macedonia sets December 11 for snap elections Arkivuar 12 dhjetor 2016 tek Wayback Machine Press TV, 18 October 2016
  2. ^ Macedonia unrest: EU brokers plan for early elections BBC News, 2 June 2015