Zgjedhjet parlamentare të Kosovës, 2017

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet parlamentare kosovare 2017
Kosova
2014 ←
11 qershor 2017
→ 2019

 
Partia Koalicioni PANA Lëvizja Vetëvendosje Koalicioni LA
Përqindja 33.74 27.49 25.54

Kryeministri më parë

Isa Mustafa
LDK

Kryeministri më pas

Ramush Haradinaj
AAK


Zgjedhjet parlamentare janë mbajtur në Kosovë më 11 qershor 2017.[1] 

Sfond[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet ishin shkaktuar nga një mocioni i mosbesimit në qeverinë e Kryeministrit, Isa Mustafa, më 10 Maj 2017 me një votim 78-34.[2] Mocioni ishte propozuar nga Iniciativa për Kosovë mbi dështimet e qeverisë për të përmbushur premtimet e fushatës. kushtetuta e kosovës kërkon zgjedhje të parakohshme që do të mbahen me 18 qershor 2017.

Sistemi zgjedhor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

120 anëtarët e Kuvendit zgjidhen me lista të hapura të përfaqësimit proporcional, me 20 vendet e rezervuara për pakicat kombëtare.[3]

Partitë dhe koalicionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Kandidati për Kryeministër
Koalicioni PAN Ramush Haradinaj
Lëvizja Vetëvendosje Albin Kurti
LAA Koalicioni Avdullah Hoti
Serbe palët (10 vende të rezervuara)
Listës Serbe
Partia Liberale e pavarur (SLS)
PSK-AGI koalicioni
Të tjera të partive të komunitetit (10 vende të rezervuara)
Koalicioni VAKAT
SDA-BSDAK koalicioni
JEDINSTVENA GORANSKA PARTIJA — JGP
Partia e Ashkalinjëve për Integrim (PAI)
Partia Demokratike e Ashkanlive të Kosovës (PDAK)
Kosovaki Nevi Rome Partia (KNRP)
Pokret za Gora (PG)

Sondazhet e opinionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pollster Data Koalicioni PDK Koalicioni i LDK-së Vetëvendosje Fjala Parti Partitë serbe Partitë e tjera Të pavendosur Abstenimi Të çojë
DGE 7 qershor 2017 34.2% 40.4% 25.4% 6.2%
Beta 6 qershor 2017 33.8% 32.5% 27.8% 5.9% 1.3%
Nga Ekonomia 2 qershor 2017 46% 27% 21% 6% 19%
IndexKosova 31 Maj 2017 43% 27% 29% 1% 16%
Gazeta Express Arkivuar 25 tetor 2017 tek Wayback Machine 29 Maj 2017 41.8% 30.9% 16.9% 5.1% 5.3% 10.9%
Gazeta Express Arkivuar 20 tetor 2017 tek Wayback Machine 28 Maj 2017 40.8% 30.2% 19.5% 2.7% 6.8% 10.6%
Gazeta Express 25 Maj 2017 40.3% 22.1% 16.3% 3.9% 14.1% 18.2%

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia Vota % Ulesë +/−
PANA Coalition 245,646 33.74 39 –15
Vetëvendosje! 200,138 27.49 32 +16
LDKAKR—A 185,892 25.53 29 –1
Lista Serbe 44,578 6.12 9 0
Fjala 7,991 1.10 0 E re
Partia Demokratrike e Turqve në Kosovë 7,852 1.08 2 0
Coalicioni Vakat 6,444 0.89 2 0
Partia e re Demokratike 3,561 0.49 1 0
Partia e liberalëve të panvarur 3,539 0.49 1 +1
Partia demokratike e Ashkalive të Kosovës 2,424 0.33 1 0
Partia liberale e Ashkalive 2,415 0.33 1 0
Jedinstvena Goranska Partija 2,369 0.33 1 E re
Kosovo Serb Party–Active 2,123 0.29 0 E re
Partia e Ashkalive për integracion 2,107 0.29 1 0
Partia demokratike progresive 1,697 0.23 0 –1
Iniciativa për demokracinë e re 1,520 0.21 0 0
Partia e Turke e drejtësisë në Kosovë 1,438 0.20 0 0
Koalicioni SDA 1,355 0.19 0 0
Lëvizja per Gora 1,020 0.14 0 0
Partia e bashkuarë Rome në Kosovë 955 0.13 1 +1
Partia e Romëve të ri Kosovar 950 0.13 0 –1
Koalicion per Gora 813 0.11 0 –1
Partia Demokratike e Unitetit 478 0.07 0 E re
For a Prosperous Kosovo 312 0.04 0 E re
Eromendje Alternativa 244 0.03 0 E re
Napredna Snaga Kosova 226 0.03 0 E re
Jo valid/vota të zbrazura 49,006
Totali 777,093 100 120 0
Votues të regjistruarë/pjesmarrja 1,888,059 41.16
Burimi: KQZ, KQZ, KQZ

Si pasojë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Asnjë palë nuk merr ulëset e mjaftueshme në kuvend për të formuar qeverinë e vetme. Megjithatë,partia demokratike e kosoves me koalicionin PANA dhe liderin Ramush Haradinaj, tha se kanë votat për të formuar një qeveri, duke llogaritur në 39 ulëse të koalicionit të tij, 20 vende të pakicave etnike dhe të disa anëtarëve të koalicionit së LDK-së.[4]

Pas disa përpjekjeve të pasuksesshme për të zgjedhur një Kryetar i ri i Kuvendit dhe një Kryeministër të ri, më 4 gusht, Behgjet Pacolli njoftoi se AKR tërheqet nga koalicioni me LDK-në dhe formon një pakt qeverisës me PAN Koalicionin.[5] Si rezultat i kësaj, AKR-së iu premtuan disa ministri në qeverinë e re, duke përfshirë edhe Ministrinë e Punëve të Jashtme, Ministrinë e punëve të Brendshme, Ministrinë e Menaxhimit të tokës, Ministria e Bujqësisë dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik.[6] PAN Koalicioni njoftoi se dy deputetë të LDK-së, Ukë Rugova, dhe Dardan Gashi, gjithashtu do të bashkohen qeverisë.[7]

Së fundmi, më 9 shtator qeveria e re u votua,dhe Ramush Haradinaj u zgjodh kryeministër i ri me 61 vota në favor. Kjo votave përfshijnë Ramush Haradinaj para-zgjedhore, koalicioni PANA Koalicionit, AKR, minoritetet kombëtare si dhe lista serbe. Qeveria e re përfshin 21 ministrave përfshin etnike, Shqiptarët, Boshnjakët, Turqit dhe Serbët.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Caktohet data e zgjedhjeve të parakohshme TV Klan, 11 May 2017
  2. ^ Snap election to follow Kosovo government collapse after no-confidence vote Deutsche Welle, 10 May 2017
  3. ^ Kosovo IFES
  4. ^ "Haradinaj: I kam numrat për Qeverinë, formohet javën e ardhshme (Video)". Gazeta Express. 2017-06-28. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 2017-06-29.
  5. ^ "Zyrtare: Nënshkruhet marrëveshja PAN-AKR". Gazeta Express. 2017-09-04. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2017. Marrë më 2017-09-04.
  6. ^ "Këto janë ministritë të cilat do t'i udhëheqë AKR". Gazeta Express. 2017-09-04. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2018. Marrë më 2017-09-04.
  7. ^ "Ukë Rugova e Dardan Gashi do të jenë pjesë e Qeverisë". Gazeta Express. 2017-09-04. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2018. Marrë më 2017-09-04.