Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Результати Виборів Президента України 2019 за округами (перший тур).svg
Результати Виборів Президента України 2019 за округами (другий тур).svg

Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë pritet të mbahen në 31 mars të vitit 2019.[1][2] Për t'u bërë kandidat në zgjedhje, personi duhet të jetë në moshën 35 vjet, t'a ketë shtetësinë ukrainase, të jetë banorë në Ukrainë më pak se dhjetë vite dhe të di të flasë ukrainisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ukrainian President to be elected for five years". Rapsinews.com, 2014-05-16. Läst 28 maj 2014.
  2. ^ http://www.president.gov.ua/ua/documents/constitution/konstituciya-ukrayini-rozdil-iv