Jump to content

Zgjedhjet presidenciale turke 2023

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zgjedhjet presidenciale turke 2023
Turqia
2018 ←
14 Maj 2023
28 May 2023 (raundi i dytë i mundshëm)

→ 2028

Sondazhet e mendimeve
 
Partia Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit(Turqi) Partia Popullore Republikane
Bashkimi [[Aleanca Popullore|Stampa:Aleanca Popullore/meta/shortname]] [[Aleanca e Kombit|Stampa:Aleanca e Kombit/meta/shortname]]

 
Partia Partia e Atdheut I pavarur


President

Rexhep Taip Erdoan
Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit


Zgjedhjet presidenciale do të mbahen në Turqi më 14 maj 2023, krahas zgjedhjeve parlamentare. [1] [2] Votuesit do të zgjedhin presidentin për një mandat pesëvjeçar. Presidenti Rexhep Taip Erdoan bëri thirrje që zgjedhjet e parakohshme të mbahen më 14 maj 2023. [3] Megjithatë, data fillimisht u vu në pikëpyetje pas tërmetit vdekjeprurës Turqi-Siri të vitit 2023, i cili çoi në thirrje për shtyrjen e datës së zgjedhjeve. [4] [5] Më 10 mars 2023, Erdogan nënshkroi dekretin për zgjedhjet që do të mbahen më 14 maj 2023. [1] [2] Vlerësohet se rreth 64 milionë votues do të votojnë në zgjedhjet e 14 majit, 60.9 milionë në Turqi dhe 3.2 milionë jashtë vendit. [6]

Sinan Oğan nis fushatën e tij
Lista e kandidatëve presidencialë sipas renditjes së tyre në fletën e votimit [15] [a]
1 2 3 4
</img>
Recep Tayyip Erdoğan Muharrem İnce Kemal Kılıçdaroğlu Sinan Oğan
Aleanca Popullore-data-sort-value="No" style="background: #FFD2D2; color:black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-no2" | No <b id="mw-g">Aleanca e Kombit</b> Aleanca e paraardhësve
style="background:#ff8700
width
2px;" |
style="background:#870000
width
2px;" |
style="background:#CC5252
width
2px;" |
style="background:#D60000
width
2px;" |
style="background:#0D5DA6
width
2px;" |
style="background:#ED1C24
width
2px;" |
style="background:#3db5e6
width
2px;" |
style="background:#0069A7
width
2px;" |
style="background:#2DB34A
width
2px;" |
style="background:#FF5F5F
width
2px;" |
style="background:#CC0000
width
2px;" |
style="background:#373736
width
2px;" |
AKP MHP BBP YRP <small id="mwAR0"><b id="mwAR4">deputet</b></small> CHP İYİ DEVA GP SP DP <small id="mwATQ">ZP</small> Justice Party (2015) [tr] ÜP TÜİP
Fushata Fushata Fushata Fushata

E drejta e Erdoganit për të kërkuar rizgjedhje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara zgjedhjeve të vitit 2018, presidentët turq shërbenin si kryetarë shtetesh duke ndjekur një sistem parlamentar . Pas referendumit kushtetues të vitit 2017, Turqia miratoi një sistem presidencial në të cilin presidenti shërben si kreu i qeverisë . Disa politikanë të opozitës deklarojnë se meqë Erdogani u zgjodh dy herë president në 2014 dhe 2018, ai nuk mund të jetë sërish kandidat nëse Parlamenti nuk shpall zgjedhje të parakohshme, siç thuhet në nenin 116 të kushtetutës. [16] Disa juristë argumentojnë se kur sistemi presidencial u prezantua në vitin 2018 dhe u formua një zyrë e re, përveç ngjashmërisë në emër, zgjedhjet e 2018-ës ishin mandati i parë i Erdoganit në sistemin e ri dhe se ai ka të drejtë të jetë sërish kandidat. [17] [18]

Kërcënimet për atentat

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 mars, nënkryetari i grupit parlamentar të CHP-së, Özgür Özel pretendoi se Këllëçdarollu mori kërcënime për vrasje nga grupe të panjohura dhe nga qeveria iu ofrua automjeti i blinduar i ministrit, por ai e refuzoi propozimin dhe e mbajti makinën e tij zyrtare. [19]

Sulmet ndaj Kemal Këllëçdarollu

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teksa po vizitonte varrimin e qytetarëve që humbën jetën gjatë tërmetit në provincën Adiyaman, Këllëçdarollu u godit nga një sulm verbal teksa po recitonte Al-Fatiha-n . Të njëjtën ditë, një person tjetër ka tentuar sulmin fizik. [20] [21]

Fotografia e Erdoganit në fletën e votimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Erdoani do të shfaqet me të njëjtën fotografi në fletën e votimit si ajo që përdori për zgjedhjet presidenciale në 2014 dhe 2018. [22]

 1. ^ a b "Son Dakika... Erdoğan seçim kararını açıkladı: 14 Mayıs". Cumhuriyet (në turqisht). 2023-03-10. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2023. Marrë më 2023-03-10.
 2. ^ a b "Erdoğan seçim kararını imzaladı: Türkiye 14 Mayıs'ta sandık başına gidecek". BBC News Türkçe (në turqisht). 2023-03-10. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2023. Marrë më 2023-03-10.
 3. ^ "President Erdogan confirms May 14 election date in Türkiye". Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2023. Marrë më 22 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Buyuk, Hamdi Firat (14 shkurt 2023). "Erdogan Ally Calls for Turkish Election Postponement After Quake". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2023. Marrë më 5 mars 2023.
 5. ^ "How Will Turkey's Earthquake Affect the Current Election Cycle?". The Washington Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 5 mars 2023.
 6. ^ Ekonomi, Nasıl Bir (2023-05-04). "Seçimde en büyük etken Z kuşağı ve kadınlar…". https://www.ekonomim.com/kose-yazisi/secimde-en-buyuk-etken-z-kusagi-ve-kadinlar/689363 (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 2023-04-29. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!)
 7. ^ "Turkey's Erdogan Declares His Bid for President in 2023 Election". Bloomberg.com. 9 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2022. Marrë më 13 qershor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Meet Turkish President Erdogan's presumptive challenger". The Economist. 10 mars 2022. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2022. Marrë më 12 mars 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Son Dakika: Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu". www.cumhuriyet.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 2023-03-06.
 10. ^ Michaelson, Ruth (2023-03-06). "Turkish opposition settles on bookish presidential candidate after public row". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2023-05-02.
 11. ^ "Kurdish-left alliance declares support for Kılıçdaroğlu in presidential election". Bianet. 28 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Muharrem İnce, 2023 seçimlerinde aday olacağını açıkladı". www.trthaber.com (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2022. Marrë më 16 janar 2023.
 13. ^ "Memleket Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce oldu". www.hurriyet.com.tr (në turqisht). 2023-03-12. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 2023-03-12.
 14. ^ "Ata İttifakı hangi partilerden oluşuyor? Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim?". www.cumhuriyet.com.tr (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2023. Marrë më 2023-03-11.
 15. ^ "YSK draws presidential candidates' place on ballot paper". 2 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2023. Marrë më 2 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Table of Six: Legally Erdoğan cannot run for a third term on May 14". Bianet. 27 janar 2023. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2023. Marrë më 27 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, TBB Başkanı Feyzioğlu, Prof. Şen ve Prof. Caniklioğlu: Erdoğan tekrar aday olabilir". T24 (në turqisht). 14 shtator 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2022. Marrë më 25 mars 2023.
 18. ^ "Turkish parliament speaker claims Erdoğan can legally run for president again". Gazete Duvar (në turqisht). 2 korrik 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2023. Marrë më 10 qershor 2022.
 19. ^ "Main opposition receiving reports of assassination threats against leader Kılıçdaroğlu". Duvar English. 10 mars 2023. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2023. Marrë më 12 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Son dakika... Kılıçdaroğlu'na yönelik ikinci saldırı girişimi!" (në turqisht). 21 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2023. Marrë më 21 prill 2023.
 21. ^ "Mezarlık ziyaretinde çirkin tavırla karşılaşmıştı! Kılıçdaroğlu'na türbede ikinci saldırı girişimi" (në turqisht). 21 prill 2023. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2023. Marrë më 21 prill 2023.
 22. ^ "Erdoğan to appear with 9-year-old photo on ballot paper for presidential election". Gazete Duvar. 2023-04-14. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2023. Marrë më 2023-04-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>