Jump to content

Zgjedhjet vendore në Shqipëri 2019

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zgjedhjet vendore në Shqipëri e vitit 2019 u mbajtën më 30 qershor 2019. U bojkotuan nga PD dhe LSI.

Preludi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më , presidenti Ilir Meta dekretoi datën e zgjedhjeve vendore 2019.

Zgjedhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morën pjesë në votime 811.727 zgjedhës (pjesëmarrja 22,96%). Votat e vlefshme për kryetar ishin 766.482, ndërsa për këshillin bashkiak 761.918.[1]

Bashkia e Tiranës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gara për kryetarin e bashkisë
Kandidati Koalicioni/partia Votat %
Erion Veliaj PS 152.247 94,21
Arben Skënderaj APPD 9.371 5,79
Totali 161.618 100
Gara për këshillin bashkiak
Partia Votat % Mandate
PS 138.523 85,79 56
BD 3.877 2,41 1
PSD 3.074 1,91 1
FRD 3.045 1,89 1
PDS 2.077 1,29 1
PSP 1.724 1,07 1
Totali 161.145 61

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ZGJEDHJE VENDORE 2019 - TABELA PERMBLEDHESE" (PDF).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]