Zhelko Çajkovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Željko Čajkovski
Të dhënat vetjake
Datëlindja5 maj 1925
VendlindjaZagreb, Jugosllavia
Data e vdekjes11 nëntor 2016
VendvdekjaMynihu, Gjermani
PozicioniSulmues
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1942–1945HAŠK
1945–1956GNK Dinamo Zagreb
1956–1958SV Werder Bremen
1958–19601. FC Lichtenfels (lojëtar-menaxherë)
Karriera ndërkombëtare
1947–1951Jugosllavia19(12)
Skuadra të menaxhuara
1964–1966SpVgg Greuther Fürth
1967–1969Borussia Neunkirchen
1971–1974SSV Ulm 1846
1974FC Heilbronn
1975Wacker 04 Berlin
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Željko Čajkovski (5 maj 1925 – 11 nëntor 2016) ishte futbollistë dhe trajnerë kroatë, i cili ka luajtur si sulmues.

kombëtaren jugosllave, ai fitoi medaljen e argjendë në turenun e futbollit në lojërat olimpike 1948 që u mbajt në Londër, duke humbur 1-3 kundër Suedisë. Në kualifikimin për Kupën Botërore 1950 në dhjetor 1949, ai shënoi golë në minutën e 114-të në ndeshjen kundër Francës. Së bashku me vëllain e tij Zlatko ai ishte në anën që fitoi ndeshjet e Kupës së Botës 1950 të FIFA-së kundër Zvicrës dhe Meksikës, në të cilën ai kontribuoi në një gol.

Në nivelin e klubit ai luajti nga 1942 për HAŠK Zagreb dhe, pas shpërbërjes së klubit, nga viti 1945 e tutje për Dinamo Zagreb. Me Dinamo fitoi titullin e kampionatit të viteve 1950 dhe 1954, si dhe turneun e kupës 1951. Në vitin 1956 ai u bashkua me klubin gjermanë së divizionit të parë Werder Bremen për dy sezone. Sipas disa burimeve ai ishte në radhët e 1. FC Nürnberg në sezonin 1958-59. Në sezonin e 1959-60, ai shërbeu si lojtar i menaxherit të klubit bavarezë në divizionin e tretë 1. FC Lichtenfels, të cilën ai e çoi në kampionatin amator të Bavarisë.

Më vonë ai shërbeu si trajner për klubet gjermane të divizionit të dytë SpVgg Fürth dhe Borussia Neunkirchen. Ai e udhëhoqi Borusinën në Bundesligë, megjithatë ai duhej të përballet me rënien pas një sezoni. Nga 1971 ai ishte në krye të klubit të ndarjes së tretë SSV Ulm 1846, duke fituar divizionin dy herë, edhe pse nuk arriti të arrijë promovimin. Në gjysmën e parë të sezonit 1974-75, ai arriti në VfR Heilbronn, dhe në gjysmën e dytë, Wacker 04 Berlin, si në divizionin e dytë.