Zhivinice

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zhivinice (Živinice) është qytezë dhe komunë në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës, e që gjendet në jug të Tuzlës. Ajo është pjesë e Kantonit te Tuzlës të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Origjina e emrit Zhivinice (Živinice) ende nuk është sqaruar. Sipas M. Haxhijaniqit Zhivinice përmendet në një dokument turk të vitit 1764 si "Zhivinice e quajtur Uskopči, ndoshta (Oskovci) në nahijen e Tuzlës".[1] Koordinatat: 44°27′V 18°39′L / 44.450°V 18.650°L / 44.450; 18.650

Notes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)