Jump to content

Zhivinice

Coordinates: 44°27′N 18°39′E / 44.450°N 18.650°E / 44.450; 18.650
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zhivinice (Živinice) është qytezë dhe komunë në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës, e që gjendet në jug të Tuzlës. Ajo është pjesë e Kantonit te Tuzlës të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Origjina e emrit Zhivinice (Živinice) ende nuk është sqaruar. Sipas M. Haxhijaniqit Zhivinice përmendet në një dokument turk të vitit 1764 si "Zhivinice e quajtur Uskopči, ndoshta (Oskovci) në nahijen e Tuzlës".[1] 44°27′N 18°39′E / 44.450°N 18.650°E / 44.450; 18.650

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)