Zhupania e Istrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhupania e Istrës
Istarska županija (Kroacisht)
Regione istriana (Italisht)
Zhupania
Stema_figura
Stema
Zastava Istarske županije.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Kroacia
Konteja Pazin
Kryetari i Bashkisë Fabrizio Radin (IDS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.813 km2
Popullsia 208.055 banorë (2011)
Dendësia 73,96 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 052
Targa HR-18
Faqja Zyrtare www.istra-istria.hr/hr/

Zhupania e Istrës (Kroacisht: Istarska županija, Italisht: Regione istriana) është zhupanija më perëndimor i Kroacisë që përfshin pjesën më të madhe të gadishullit të Istrës.

Qendrat administrative në zhupani janë Pazin, Pula dhe Poreç. Zhupanija e Istrës është pjesa më e shquar italiano-folëse e Kroacisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]