Ziko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arthur Antunes Coimbra- Zico është i lindur në Rio de Zheneiro, Brazil, më 3 mars 1953, është futbollist dhe trajner brazilian, i njohur më mirë nën emrin e Zico në Brazil e quajnë Pele i bardhë.

Në karrierën e tij të lojërave Zico ka luajtur 1180 lojëra dhe ka shënuar 826, nga 826 gola 66 i ka shënuar në 88 ndeshje për reprezentacionin e Brazilit. Ai ka luajtur në tre Kampionatet Botërore (1978, 1982 dhe 1986), por asnjëherë rë nuk fitoi kampionatin botëror me Brazilin. Aktualisht trajneri i klubit turk Fenerbahçe SK.

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971-1983 - Clube de Regatas de Flamengo (637 lojëra, gola 478)

1983-1985 - Udinese Calcio (79 lojra, 56 gola)

1985-1989 - Clube de Regatas de Flamengo (94 lojra, 30 gola)

1991-1994 - Kashima Antlers (88 lojra, 54 gola)

Reprezentacioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1976-1989 - Ekipi Kombëtar i Brazil (88 lojra, 66 gola)

Trajner[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2002-2006 - Ekipi Kombëtar i Japonisë

2006 - Fenerbahçe SK