Zona Arkeologjike "A" e qytetit të Elbasanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Arkeologjike "A" e qytetit të Elbasanit
Lloji Sit arkeologjik
Vendndodhja Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Elbasan
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 16 Shtator 2010
Nr. i referencës EL085

Zona Arkeologjike "A" e qytetit të Elbasanit është një sit arkeologjik i rëndësishem i trashëgimisë kulturore që nga viti 2010 me vendim qeveritar në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të neneve 31, pika 1, e 53, pikat 1 e 2, të ligjit nr.9048, datë 7.4.2003, “Për trashëgiminë kulturore”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Këshilli i Ministrave. Në pikën 1, të vendimit nr.6, datë 7.1.2005, të Këshillit të Ministrave, “Për miratimin e zonave arkeologjike, brenda qendrave të banuara në Shkodër, Lezhë, Krujë, Durrës, Elbasan, Berat, Vlorë dhe Sarandë”, zonifikimi për qytetin e Elbasanit u shfuqizua.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arkiva e Lajmeve (6 shtator 2010). "V E N D I M PëR SHPALLJEN E ZONëS ARKEOLOGJIKE "A" Të QYTETIT Të ELBASANIT DHE MIRATIMIN E RREGULLORES Së ADMINISTRIMIT". Marrë më 14 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]