Zona Veriore e Reykjavik (Islandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zona Zgjedhore Veriore e Reykjavik
islandisht : Reykjavíkurkjördæmi norður
Zonë zgjedhore
Shteti Islanda Islanda
Qyteti kryesor Reykjavik Coat of Arms.svg Reykjavík
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.27 km2
Popullsia 119,357 banorë (2009[1])
Dendësia 12/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1999
Votues 43,784
Përfaqësues në Kuvend 11

Zona Zgjedhore Veriore e Reykjavik është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj i madh, dhe i vetmi i përfshirë, është Reykjavík.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo zonë kufizohet me Zonën Jugore të Reykjavik, Zonën Jugore dhe Zonën Jugperëndimore.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elektorati përfshin pjesën veriore dhe pjesën qendrore të qytetit Reykjavík, pjesë e rajonit urban të Rajonit të Kryeqytetit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Population referred to the entire city of Reykjavík

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Koordinatat: 64°09′V 21°52′P / 64.150°V 21.867°P / 64.150; -21.867