Zoran Zaev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zoran Zaev
Зоран Заев
Zoran Zaev official portrait 2020 (cropped).jpg
Kryeministri i 8-të i Maqedonisë së Veriut
1 qershor 2017 – Në detyrë
Paraardhësi: Emil Dimitriev
Kryetari i Komunës së Strumicës
22 mars 200522 dhjetor 2016
Paraardhësi: Kiril Janev
Pasardhësi: Kostadin Kostadinov
Të dhënat personale
Lindi më: 8 tetor 1974
Lindi në: Strumicë, Maqedonia e Veriut
Profesioni: Ekonomist
Shkolla e kryer: Universiteti Kirili dhe Metodi
Partia politike: Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë
Bashkëshortja Zorica Zaeva (m.1995)
Fëmijë 2
Feja: Krishterë ortodoks

Zoran Zaev (Maqedonisht: Зоран Заев; lindi më 8 tetor 1974) është politikanë dhe ekonomistë maqedonasë dhe Kryeministër i Maqedonisë së Veriut që nga 1 qershori 2017. Para se të bëhet kryeministër, Zoran ishte anëtar i Kuvendit të Maqedonisë mes 2003 dhe 2005, dhe kryetar i Strumicës mes 2005 dhe 2016. Ai është kryetar i qendrës së majtë Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë.[1][2]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi përfundoi shkollën fillore dhe atë të lartë në vendlindje, ai u regjistrua në Fakultetin e Ekonomisë i cili diplomoi në vitin 1997.Zaev fitoi një diplomë master në ekonominë monetare në të njëjtin universitet.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zoran u bë anëtar i Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë në vitin 1996. Ai shërbeu si zëvendës i kryetarit të partisë mes 2006 dhe 2008.[2] Ai fitoi tri zgjedhjet lokale të njëpasnjëshme dhe shërbeu si kryetar i Strumicës prej vitit 2005 deri më 2016.Pasi Branko Crvenkovski dha dorëheqjen si kreu i LSDM-së në vitin 2013, Zaev u zgjodh si një udhëheqës i ri. Përveç kësaj, ai shërbeu si anëtar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut nga viti 2003 deri në 2005[2]. Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2016, Zaev formoi një qeveri koalicioni me mbështetjen e Bashkimit Demokratik për Integrimin dhe Aleancën për Shqiptarët në maj 2017.

Kontraditat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 maj 2017, parlamenti i Maqedonisë deklaroi Zoranin si Kryeministër të ri me 62 vota. Gjatë fjalimit të tij, Zoran prezantoi programin e tij të ri të qeverisë së re, duke thënë se bashkimi me NATO dhe BE do të ishte përparësia e tij në vitet në vijim. Ai gjithashtu premtoi rritje ekonomike dhe fundin e korrupcionit.[3]

Disa gazeta interpretuan disa deklarata të Zoranit për gazetat BGNES dhe Kurir si një kërkesë që pohonte maqedonasit si një komb me bullgarët apo serbët.[4][5][6] Ajo qfarë Zorani ka thënë në intervistën origjinale të gazetës bullgare "BGNES" ishte "Unë dua t'u dërgoj një mesazh të gjithë qytetarëve të Bullgarisë. Ne jemi vëllezër, i njëjti komb" dhe çfarë tha ai gjatë një interviste për gazetën serbe "Kurir" ishte "Serbët dhe maqedonasit janë njerëz vëllazërore" dhe "Askush nuk i kërkoi Zoran Zaevit të bënte asgjë kundër maqedonasve, kundër serbëve, kundër ndonjë bashkësie etnike, ose kundër ndonjë fqinjëve tanë. Ne kemi dëgjuar akuzat që pretendojnë Zaevin, duke dënuar Serbinë për gjenocid."[7][8]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.balkaninsight.com/en/article/macedonia-parliament-approves-zaev-s-new-govt-05-31-2017
  2. ^ a b c "Biografia e Zoran Zaevit". Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë. Marrë më maj 21, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Macedonia forms new government 6 months after election". Politico. 1 qershor 2017. Marrë më qershor 2, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Заев во исти ден тврди дека Македонците се Бугари, па потоа тврди дека Македонците се Срби (ВИДЕО)". Kurir.mk. 2 maj 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 tetor 2017. Marrë më 11 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Зоран Заев: Македонците са един и същ народ с българите и сърбите. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Зоран Заев ја кажа вистината – Македонците и Бугарите се ист народ". Дневник. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 11 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "БГНЕС | Зоран Заев: Македония няма да бъде двунационална, България и Борисов са наши големи приятели". www.bgnes.com. За България ние сме братски хора, един народ. (original in video 2:37-2:45 Jас сакам да изпратам парака до сите грагани на Бугариjа - ние сме братски хора, същи народ.) Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ (KURIR TV) DA SE NE LAŽEMO! INTERVJU ZORAN ZAEV: Srbi su naša braća, Gruevski je KRIMINALAC!. A Srbi i Makedonci su bratski narod...Niko nije tražio da Zoran Zaev uradi nešto protiv Makedonaca, protiv Srba, protiv bilo koje etničke zajednice ili protiv bilo koga od naših suseda. Čuli smo optužbe da je Zaev prihvatio da tuži Srbiju za genocid. To je za mene isti, moj narod. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)