Zyber Lisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zyber Lisi
Të dhënat vetjake
Emri i plotëZyber Fagu
Datëlindja1919 Janar 1(1-01-1919)
VendlindjaTiranë, Albania
PozicioniCentre forward
Karriera rinore
–1937Sportklub Tirana
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1937–1947Sportklub Tirana
1947–1954Partizani Tirana
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Zyber Lisi (lindur më 1 janar 1919) është një ish futbollist shqiptar i cili ka luajtur për SK Tirana dhe FK Partizani Tirana midis viteve 1937 dhe 1954. Ai asokohe konsiderohej si një nga sulmuesit më të mirë në Shqipëri, sidomos pas largimit të Riza LushtësBariItalisë.

Karriera sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KS Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyber Lisi lindi në Tiranë dhe bëri debutimin e tij profesional kundër KS Ismail Qemali i Vlorës më 2 maj 1937 në javën e dytë të Kampionatit Kombëtar 1937. Si 18 vjeçar ai filloi karrierën përkrah Riza Lushtës, i cili hapi rezultatin në minutën e 20-të, para se Lisi të shënonte në debutimin e tij për të dyfishuar epërsinë e Tiranës në minutën e 40-të në një lojë e cila përfundoi 2-0. Goli i tij i ardhshëm për klubin do të vinte në 6 qershor në një fitore të theksuar 11-0 ndaj KS Bardhyli Lezhë, ku Lushta shënoi 6 herë në 51 minutat e para, me golin e vetëm të Lisit në lojë që erdhi në minutën e 35-të. Në sezonin e tij debutues ai arriti të shënonte 10 gola për të ndihmuar klubin të ruante kampionatin kombëtar me 17 fitore, 1 barazim dhe pa humbje.

Ai gjithashtu shënoi në finalen e parë të Kupës së Mbretit kundër Vllaznia Shkodër në një lojë e cila përfundoi në një fitore 2-1 për Tiranën për t'i kurorëzuar ata si fituesit e Kupës së Mbretit. Pas pushtimit italian të Shqipërisë në vitin 1939, disa lojtarë të vjetër të Tiranës, përfshirë Riza Lushtën dhe Naim Kryeziun u larguan nga vendi, gjë që Haki Korça duhej të zëvendësonte Lushtën që luante përkrah Lisit. [1]

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1937, 1947, 1948, [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tri epokat e Zyber Lisit". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2019. Marrë më 3 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Albania - Championship Winning Teams - RSSSF