Jump to content

Gergj Karaiskaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Büste von Georgios Karaiskakis

Gergj Karaiskaj aapo i njohur ne greqisht si (Stampa:ELSneu; * 1782 në Agrapha, ne Greqi te Veriut; † 4. maj 1827 ne Athine) ka qene nje luftetar kacak dikur edhe truprojë i Ali Pashe Tepelenes si edhe gjeneral i Pavaresise greke.

Karaiskaj u lind në nje manastir në afërsi të fshatit Mavrommati (Stampa:ELSneu) në malet Agrafa- ne Karditsa ne Thessali. Ati i tij Dhimitër Iskos ose Karaiskos ka qene armatol, nena e tij Zoje Dimiski ka qene murgeshë. Si „bir murgeshe” dhe per shkak te ngjyres se erret te lekures eshte quajtur "jevgjit", ndaj dhe qe ne moshe te re u be Klephte ne nje njesi kleftesh te malesive te Agrafa. Er stieg in der Klephtenorganisation bald zum ’’protopalikaro’’ oder Leutnant auf. Në moshën 15 vjecare u arrestua nga trupat e Ali Pashë Tepelenës dhe u fut në burg ne Janina. Nga përshtypja që i la për guximin dhe inteligjencën forcën e tij për të luftuar Ali Pasha e liroi dhe ua besoi atë truprojave të tija personale. Ai sherbeu te Ali Pasha disa vjet si truprojë , bis er dessen Gunst verlor und in die Berge floh, um das Leben als Klephte weiterzuführen.