Álvaro García Linera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Álvaro García Linera

Álvaro Marcelo García Linera (* 19 tetor 1962) është një politikan dhe sociolog bolivian und Sociologe. Ne vitin 2005 ai u zgjodh ne krah te Evo Morales si zevendes president. Te dy janë anëtare te Movimiento al Socialismo.

I lindur në Cochabamba ndoqi Colegio San Agustín. Me pas studioi ne Universidad Nacional Autónoma de México ne Mexiko-Stadt dhe u be Matematikan.

Pas kthimit të tij në Bolivi, ai u përpoq për të zbatuar disa nga bindjet e tij socialiste në praktikë dhe u bashkua me "Ayllus Rojos", një grup prej eksperimental, i frymëzuara nga marksizmi i komuniteteve Indigjene në veriperëndim te Bolivisë. Kur kjo përpjekje dështoi, García Linera vendosi për një angazhim radikal.[1]

Libra, ligjerata dhe artikuj te Álvaro García Linera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wencke Dittmann (janar 2009). "García Linera, Álvaro". Quetzal. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2009. Marrë më 23 maj 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]