Fondacioni Xhordano Bruno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Stiftung Fondacioni Xhordano Bruno (gbs) eshte nje fondacion i te drejtes qytetare, qe kas si qellim mbeshtetjen e humanizmit evolucionar . Fondacioni u themelua me 2004 nga Herbert Steffen. Zëdhënës i kryesisë së fondacionit është Michael Schmidt-Salomon, i cili si i ngarkuar nga fondacioni ka shkruar Manifestin e humanizmit evolucionar. Qe nga fillimi fondacioni e sheh vten ne rrugene e kritikut te kishes dhe fese Karlheinz Deschner . Fondacione eshte emretuar sipas ish murgut domenikan Giordano Bruno. Sitz der Stiftung ist seit September 2011 Oberwesel in Rheinland-Pfalz.

Organe të fondacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anëtarët e këshilllit shkencor jane nder te tjere :

Quellenangaben[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Website der gbs: "Funktionsträger der Stiftung", abgerufen am 28. Januar 2012
  2. ^ „Ralf König ist neues GBS-Mitglied“ Arkivuar 21 tetor 2007 tek Wayback Machine hpd, 25. September 2007
  3. ^ "Pro Medienmagazin: "Vatikan holt sich Religionskritiker als Berater", vom 15. Dezember 2011". Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 30 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]