Meximieux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Meximjë
Meximieux
Stema Meximjë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
13.800 km2 (5.328 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.998
 • Dendësia580/km2 (1,500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Meximieux (Shqip: Meximjëja ; Arpitanisht: Mèssemiô) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Meximieux ka një popullsi prej 7424 banorë dhe sipërfaqe 13.75 km², me një dendësi prej 540 banor/km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndodhur 35 km në veri-lindje të Lionit dhe 10 km në jug-perëndim të Ambérieu-en-Bugey, qyteza ndodhet aty ku plateja Dombes takon lumin Ain.

Stacioni Meximieux-Pérouges ka lidhje hekurudhore me Lionin, Ambérieu-en-Bugey dhe Chambéry.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimet e Meximjësë datojnë në kohërat romake kur ishte një vendabim i vogël bujqësor i quajtur Maximiacus.

Rezistenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meximjëja është një nga 17 komunat franceze të cilave u është akorduar medalja e Rezistencës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]