Brno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Brno esht nji qytet ne Republiken Ceke.Siperfaqja e saj esht prej 230,20 km2 dhe kishte 404160 banor ne vitin 2010.Ne Brno ndodhet lumi Bystrcka dhe liqeni Svratka.

Transportet[redakto | redakto tekstin burimor]

Brno ka nji Aeroport i quajtur Brno-Turany. Qyteti dhe zonat afer jan lidhur nga Trami dhe Autobuset.