Amersfoort

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Amersfoort (kthjellim).
Amersfoort
—  komuna  
stema_figura Amersfoort flag outline.svg
Pamje nga Amersfoort
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Amersfoort
Kryekomunari Albertine van Vliet-Kuiper
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:52°09′22.99″ Veri 5°23′22.99″ Lindje 52.156388, 5.38972252°09′22.99″ Veri 5°23′22.99″ Lindje 52.156388, 5.389722
Sipërfaqja 63,78 km2
Popullsia 146.889 banorë 2011
Dendësia 2.303,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 033
Kodi Postar 3800 - 3829
Kodi statistikor 0307
Vendndodhja
Amersfoort (Hollandë)
Amersfoort
Amersfoort – harta_foto
www.amersfoort.nl

Amersfoort është një bashki në provincën UtrechtHolandë me sipërfaqe 63.78 km² dhe popullsi 146889 banorë[1]. Amersfoort është kryeqendra e bashkisë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Provinca Utrecht