Benjamin Netanyahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Benjamin Netanyahu

Benjamin "Bibi" Netanyahu (Hebraisht:בִּנְיָמִין "בִּיבִּי" נְתַנְיָהוּ ) ose shkurt Benyamin Netanyahu lindi më 21 tetor 1949. Është i nënti Kryeministri i Izraelit, duke shërbyer që nga marsi 2009 dhe në vazhdim. Netanyahu gjithashtu shërben si kryetar aktual i Partisë Likud, si anëtar Kneset, si Ministri i Shëndetësisë i Izraelit, si Ministri i Punëve të Pensionist të Izraelit dhe si i Ministër i Strategjisë Ekonomike të Izraelit. Netanyahu është i pari (dhe, deri më sot, i vetmi), ministër dhe kryeministri izraelit lindur pas themelimit të shtetit të Izraelit. Netanyahu u bashkua me Forcat izraelite të Mbrojtjes në 1967, ku ai shërbeu si komandant në njësi elitare komando Sayeret Matkal, duke marrë pjesë në misione shumë përfshirë. Ai luftoi në Luftën e Yom Kippur në 1973 dhe ka arritur gradën e kapitenit. Netanyahu shërbeu si ambasador i Izraelit në Kombet e Bashkuara 1984-1988, anëtar i Partisë Likud, dhe ishte kryeministër nga qershori 1996 deri në korrik 1999. Netanyahu ishte Ministri i Jashtëm (2002-2003) dhe Ministrin e Financave (2003-gusht 2005) në qeveritë Ariel Sharon, por ai u largua për arsye të mosmarrëveshjeve në lidhje me Planin mosangazhimit në Gaza. Ai mori udhëheqjen e Likud më 20 dhjetor 2005. Në zgjedhjet e 2006, Likud kishte marr rezultat të dobët, duke fituar dymbëdhjetë vende në Kneset(Parlamenti i Izraelit). Në dhjetor 2006, Netanyahu u bë zyrtarisht kreu i opozitës në Kneset dhe Kryetar i Partisë Likud. Në gusht 2007, ai mbajti udhëheqjen e Likud duke mundur Moshe Feiglin në zgjedhjet partiake. Pas 10 shkurt 2009 zgjedhjet parlamentare, në të cilat Likud u vendos si parti e dytë dhe e para e krahut të djathtë, Netanyahu formuar një koalicion qeverisës . Ai është vëllai i komandantit të Forcave Speciale të Izraelit Yonatan Netanyahu, i cili vdiq gjatë një mision shpëtimi, dhe Iddo Netanyahu, një shkrimtar izraelit dhe dramaturg.