Bolonja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Bolonja
Bologna
Qytet
noform
Pamje nga Bolonja
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilja-Romanja
Provinca Bolonja
Kryetari i Bashkisë Flavio Delbono
Partia PD
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 140.73 km² km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 40121-40141
Prefiksi 051
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Demografia
Popullsia 374,561 banorë
Dendësia 2.645,17 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.comune.bologna.it


Bolonja (italisht Bologna, ose Bulåggnadialektin bolonjez) është qytetItalinë veriore, kryeqendër e provincës (rrethit) me të njëjtin emër dhe e rajonit Emilja-Romanja me 374,561 banorë (2008), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 140,73 km², me një dendësi 2.645 banor/km².