Charles Manson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Charles Milles Manson sq: Karles Mills Manson(i lindur më 12 nëntor 1934) është një kriminel amerikan, i cili udhëhoqi atë që u bë i njohur si Familja Manson, një kuazi-komune që u ngrit në Kaliforni në fund të viteve 1960. [1] [2] :163-4, 313 [ 3] Ai u gjet fajtor për komplot për të kryer në Tate / LaBianca vrasje të kryera nga anëtarët e grupit në udhëzimin e tij. Ai u dënua për vrasjet nëpërmjet sundimit të përbashkët të përgjegjësisë, që e bën çdo anëtar i një komploti fajtor për krime konspiratorët shokët e tij kryejnë në mbështetje të objektit komplot-së. [4] [5] Manson besonin në atë që ai e quajti "sajë patina", një term që ai mori nga e këngës me të njëjtin emër nga The Beatles. Manson besohet sajë patina të jetë një luftë apokaliptike afërt garë, të cilën ai e përshkroi në versionin e vet të tekstit në këngë të Beatles-së. Ai besonte vrasjet e tij do të ndihmojë beftë se luftës. Nga fillimi i famë tij, një kulturë pop u ngrit rreth tij në të cilën ai përfundimisht u bë një emblemë e dhunës, të marrisë dhe makabër. Termi është përdorur më vonë nga Manson Bugliosi prokurori Vincent si titulli i një libri që ai shkroi në lidhje me vrasjet Manson. Në kohën Familja filloi të formuar, Manson ishte një i papunë ish-i dënuar, i cili kishte kaluar gjysmën e jetës së tij në institucionet korrektuese për një sërë veprash penale. Para se të vrasjeve, ai ishte një këngëtar-kompozitor në kufi të industrinë e muzikës Los Angeles, kryesisht nëpërmjet një shoqatë shans me Dennis Wilson, anëtar themelues dhe bateristi i The Beach Boys. Pas Manson është akuzuar me krime ai ishte dënuar më vonë i, regjistrimet e këngëve të shkruara dhe të kryhet me anë të tij u liruan komerciale. Artistët, duke përfshirë armë N 'Roses, White Zombie dhe Marilyn Manson, kanë mbuluar këngët e tij.

Fjalia Manson denimin me vdekje ja ndryshoi automatikisht me burgim të përjetshëm kur një 1972 vendimi nga Gjykata e Lartë e Kalifornisë përkohësisht eliminuar dënimin e shtetit me vdekje. [6] rikthimit eventual Kalifornisë i dënimit kapital nuk ndikojnë Manson, i cili është burgosur aktualisht në Corcoran burgun e Shtetit.

Biografia CV[redakto | redakto tekstin burimor]

Charles Manson Charles-mansonbookingphoto.jpg
Emri i Plote Charles Milles Manson
Lindur me 12 Nentor 1934
Vendlindja Cincinnati,Ohaio,SH.B.A
Profesioni Krimein Konspirator
Nacionaliteti Amerikan
Vepra penale i akuzuar per komplote dhe vrasje dhe i denuar filmisht me vdjeke ne vitin 1971 dhe me pas i 1972 denimin u shqyrtua me burgim te perjetshem pa lirim me kush.

Fëmirija[redakto | redakto tekstin burimor]

I Lindur në një familje te pa martuar nje qift 16-vjeçar me emrin Maddox Kathleen simbolit 1918-1973), [7] në Cincinnati Spitali i Përgjithshëm, Ohio, Manson u emërua i parë "nuk Maddox emër". [2] :136-7 [8] [9 ] Brenda disa javësh, ai ishte Charles Milles Maddox. [2] :136-7 [10] [11] Për një periudhë pas lindjes së tij, e ëma u martua me një punëtor të quajtur William Manson, [11] emri i të cilit ishte djali i fundit dhënë. Babai biologjik i djalit duket se ka qenë Kolonel Walker Scott (1910-1954) [12], ndaj të cilëve Kathleen Maddox ngritur një padi qenët që rezultoi në një gjykim të rënë dakord në vitin 1937. [2] :136-7 Ndoshta, kurrë djalë me të vërtetë e dinte atë. [2] :136-7 [9]

Deklaratat e disa në 1951 dosje Manson në rastin nga shtatë muajsh ai më vonë do të kalojnë në Shkollën e Trajnimit Kombëtar për Boys në Uashington, DC, aludojnë për mundësinë që "Koloneli Scott" ishte Afrikan Amerikan [2]. 555 Këto përfshijnë dy parë Dënimet e seksionit sfond e familjes së tij, e cila lexohet: "Ati: Unknown Ai është akuzuar se ka qenë një kuzhinier me ngjyrë me emrin e Scott, me të cilin nëna e djalit kishte qenë përzier në kohën e shtatzënisë.". [2]: 556 Kur u pyetën në lidhje me këto të dhënat zyrtare nga avokati Vincent Bugliosi në vitin 1971, Manson prerazi mohoi se i ati i tij biologjik kishte prejardhje afrikane amerikane [2]:. 588 Në autobiografinë e kuazi-, Manson në fjalët e tij, koloneli Scott është thënë se kanë qenë "një kauboj i ri farmaci ... një punëtor i përkohshëm duke punuar në një projekt të digës aty pranë." Nuk është e qartë se çfarë "pranë" do të thotë. Përshkrim është në një paragraf që tregon Kathleen Maddox lindi në Manson ", ndërsa jetojnë në Cincinnati", pasi ajo kishte ikur nga shtëpia e saj, në Ashland, Kentucky. [13]

Nëna Manson ishte gjoja një pijanec rëndë. [2] :136-7 Sipas një anëtari të familjes, ajo dikur shitur djalin e saj për një shtambë e birrës në një kameriere pa fëmijë prej të cilëve xhaxhai i tij shikohet atij disa ditë më vonë. [14] Kur Nëna Manson dhe vëllai i saj u dënuan me pesë vjet burgim për vjedhjen e një stacioni Charleston, West Virginia, shërbim në vitin 1939, Manson ishte vendosur në shtëpinë e një hallë dhe xhaxhai në McMechen, West Virginia. Pas lirimit me kusht të saj të vitit 1942, Kathleen marrë djalin e saj dhe jetonte me të në të kandidojë-poshtë dhomat e hotelit. [2] :136-7 Manson vetë më vonë karakterizohet përqafimin e saj fizike të tij në ditën që ajo u kthye nga burgu si kujtim i vetëm i tij lumtur fëmijërinë.

Në vitin 1947, Kathleen Maddox u përpoq që të ketë djali i saj vendoset në një shtëpi kujdestare, por dështoi, sepse nuk ka shtëpi të tilla ka qenë në dispozicion. [2] :136-7 gjykata vendosi Manson në Gibault Shkollën për Boys, në Terre Haute, të Indianës. Pas 10 muajsh, ai iku nga atje për nënën e tij, i cili hodhi poshtë atë.

Ofenzivat e Para[redakto | redakto tekstin burimor]

Duke kryer vjedhje të një dyqan ushqimesh dyqan, Manson marrë para në dorë që ia ka mundësuar të marrësh me qira një dhomë. [2] :136-7 Ai kryer një varg të vjedhjeve të dyqaneve të tjera, duke përfshirë një nga të cilat ai vodhi një biçikletë, por ai është kapur përfundimisht në flagrancë dhe u dërgua në një qendër të mitur Indianapolis. Ai shpëtoi pas një ditë, por ishte rigjetur dhe e vendosi në Boys Town. Katër ditë pas mbërritjes së tij atje, ai u arratis me një tjetër djalë.Dyshja kryer dy plaçkitjen e armatosur në rrugën e tyre në shtëpinë e xhaxhait të djalit tjetër. [2] :137-146 Kapur gjatë e dytë e dy pasuese break-ins të dyqaneve ushqimore, Manson u dërgua, në moshën 13 vjeçare, në Shkollën Boys Indianës, ku ai më vonë do të pretendojnë, ai u brutalizuar seksualisht dhe ndryshe. [14] Pas shumë përpjekjeve të dështuara, ai u arratis me dy djemtë e tjerë në vitin 1951.

Në Utah, tre u kapën makinës në Kaliforni në makinat e kishin vjedhur. Ata kishin plaçkitur disa stacione të gazit gjatë rrugës. Për krimin federale të marrë një makinë të vjedhur nëpër një linjë shtetërore, Manson u dërgua në Uashington, DC School Kombëtare e Trajnimit për Boys. Pavarësisht nga katër viteve të shkollimit dhe një I.Q. prej 109 (testuar më vonë në 121), [2] :137-146 ai ishte analfabet. Një agjent i shërbimeve sociale konsiderohet atë mënyrë agresive anti sociale.

Burgosja e Parë[redakto | redakto tekstin burimor]

Në tetor 1951, me rekomandim të një psikiatri, Manson u transferua në kampin Ura Natyrore Kadrit, një institucion minimale të sigurisë. Më pak se një muaj para një seancë të caktuar shkurt 1952 kusht, ai "mori një brisk rroje dhe ka mbajtur atë kundër fyt një djalë tjetër, ndërsa ai sodomized atë." [2] :137-146 [14] Ai u transferua në reformues për jurisprudencën Federale, Petersburg , Virginia, ku ai u konsiderua "i rrezikshëm". [2] :137-146 Në shtator 1952, një numër i veprave të tjera të rënda disiplinore rezultoi në transferimit të tij në reformues për jurisprudencën Federale në Chillicothe, Ohio, një institucion më të sigurt. [2] :137-146 Rreth një muaj pas transferimit, ai u bë pothuajse një banor model. Zakonet e mira të punës dhe një rritje në nivelin e tij arsimor nga e ulët e katërt në klasën e sipërme të shtatë fitoi atij një lirim me kusht maj 1954. [2] :137-146 Pas përkohësisht nderuar kusht lirim me kusht që ai të jetuar me tezen e tij dhe xhaxhai në West Virginia, Manson u zhvendos në me nënën e tij në atë gjendje të njëjtë. Në janar 1955, ai u martua me një kameriere në spital me emrin Rosalie Zhan Willis, me të cilët, nga llogaria e tij, ai e gjeti të vërtetë, në qoftë se jetëshkurtër, lumturia martesore. [14] Ai mbështeti martesën e tyre nëpërmjet të vogla-kohë vendet e punës dhe Theft Auto. [2] :137-146 Rreth tetor, rreth tre muaj pasi ai dhe gruaja e tij shtatzënë mbërritur në Los Anxhelos në një makinë që kishte vjedhur në Ohajo, Manson u akuzua sërish me një krim federal për të marrë makinën përtej vijave shtetërore. Pas një vlerësim psikiatrik, ai u dha prove pesë vjet. Dështimi i tij të mëvonshëm për të dalë në një Los Angeles dëgjimit në një pagesë të njëjtë paraqitur në Florida rezultoi në arrestimin e tij të marsit 1956 në Indianapolis. Sprovues i tij ishte revokuar;. Ai u dënua me burgim prej tre vitesh në Terminal Island, San Pedro, California [2] :137-146 Ndërsa Manson ishte në burg, Rosalie lindi djalin e tyre, Charles Manson, Jr Gjatë vitit të tij të parë në Terminal Island, Manson pranuar vizita nga Ollie dhe nënën e tij, të cilët janë tani jetojnë së bashku në Los Anxhelos. Në mars 1957, kur vizitat nga gruaja e tij pushuan, nëna e tij e informoi atë Rosalie ishte duke jetuar me një burrë tjetër. Më pak se dy javë para seancës kusht të caktuar, Manson munduar të shpëtojnë duke vjedhur një makinë. Ai u dha pas pesë vjet me kusht, dhe parole tij u mohohet.

Burgosja e Dytë[redakto | redakto tekstin burimor]

Manson marrë lirim me kusht pesë vjet në shtator të vitit 1958, vit në të cilin Rosalie pranuar një dekret të divorcit. Deri në nëntor, ai ishte mbanin prostituta një 16-vjeçar vajzë dhe kishte marrë mbështetje shtesë nga një vajzë me prindër të pasur. Në shtator 1959, ai u deklarua fajtor për një akuzë të përpiqet të holla një kontroll të falsifikuara amerikane të Thesarit. Ai mori një dënim 10-vjeçar me kusht dhe prove pas një gruaje të re me një rekord arresti për prostitucion bërë një lutje "përlotur" para gjykatës se ajo dhe Manson ishin "thellësisht në dashuri ... dhe do të martohej nëse Charlie u liruan". [2] :137-146 Para fund të vitit, gruaja nuk martohet Manson, ndoshta kështu dëshmia kundër tij nuk do të kërkohet prej saj.

Emri i gruas ishte Leona, si një prostitutë, ajo kishte përdorur Candy emrin Stevens. Pas Manson mori dhe një tjetër grua nga Kalifornia në Nju Meksiko për qëllime prostitucioni, ai u mbajt dhe në pyetje për shkeljen e Aktit Mann. Edhe pse ai u lirua, ai qartë të dyshuar, me të drejtë, se hetimi nuk kishte përfunduar. Kur ai u zhduk, në shkelje të provës së tij, një urdhër stol është lëshuar; një aktakuzë prill 1960 për shkelje të Aktit Mann pasuar [2] :137-146 Arrestohet në Laredos, Texas, në qershor, kur një nga gratë ishte. arrestuar për prostitucion, Manson u kthye në Los Anxhelos. Për shkelje të provës së tij në krye check-arketimit, ai ishte urdhëruar për të shërbyer 10-vjeçar dënimin e tij. [2] :137-146 Në korrik 1961, pas një viti kaloi pa sukses tërheqës revokimin e provës së tij, Manson u transferua nga burgu i Los Angeles County në burgun e Shteteve të Bashkuara në McNeil Island. Megjithëse Akti i ngarkuar Mann ishte rënë, përpjekje për të holla kontrolloni Thesarit ishte ende një vepër federal. shtator 1961 shqyrtim vjetor e tij vuri në dukje ai kishte një "makinë të jashtëzakonshme për të tërhequr vëmendjen për veten e tij," i bëri jehonë një vëzhgimi në shtator të 1964. [2] :137-146 Në vitin 1963, Leona është dhënë një divorc, në ndjekje të cilën ajo pretendon se ajo dhe Manson ka pasur një djalë, Charles Luteri.

Në qershor 1966, u dërgua Manson, për herë të dytë në jetën e tij, për Terminal Island, në përgatitje për lirim të parakohshëm. Me 21 mars 1967, ditën e tij për shtyp, ai kishte kaluar më shumë se gjysma e viteve 32 të tij në burgje dhe institucione të tjera. [2] :137-146 thënë autoritetet e burgut që kishte bërë shtëpia e tij, ai kërkoi leje për të qëndruar, një fakt i prekur në një intervistë televizive të vitit 1981 me Tom Snyder.

Famija Manson[redakto | redakto tekstin burimor]

Në ditën e tij të lirimit, Manson mori leje për të lëvizur në San Francisko, ku, me ndihmën e një njohje të burgut, ai u zhvendos në një apartament në Berkeley. Në burg, banka grabitës Alvin Karpis kishte mësuar atë që të luajnë kitarë çelikut. [2] :137-146 [14] [16] Tani, që jetojnë kryesisht nga panhandling, ai shpejt mori të dini Mary Bruner, një 23-vjeçar i diplomuar i Universitetit të Wisconsin-Madison. Bruner ishte duke punuar si asistent bibliotekar në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley, dhe Manson lëvizur në me të. Sipas një llogari dorës së dytë, ai mposhti rezistencën e saj për gratë e tjera në sjelljen e tij për të jetuar me ta. Para se të gjatë, ata ishin ndarë qëndrimin Bruner me 18 gra të tjera. Manson themeluar veten si një mësues feje në San Francisko Haight të Ashbury, e cila, gjatë 1967-s "Summer of Love", u shfaqet si locale hipi nënshkrimit. Paraqisnim një filozofi që përfshinte disa nga Scientology ai kishte studiuar në burg, [2] :163-164 ai së shpejti kishte grupin e tij të parë të pasuesve të rinj, shumica prej tyre femra. [2] :137-146 Pas një vlerësim të stafit të Manson kur ai hyri në burg në korrik të vitit 1961 në burgun amerikan në McNeil Island, Washington, Manson hyrë "Scientologist" si fenë e tij.

Para se vera mbaroi, Manson dhe tetë ose nëntë e entuziastë të tij grumbulluar në një autobus shkolle të vjetër që kishin të ri-farkëtoi në stilin hipi, me rugs me ngjyra dhe jastëkët në vend të vendeve shumë kishin hequr. Ata roamed sa më shumë në veri, si shtetin e Uashingtonit, atëherë në jug nëpër Los Angeles, Meksika, dhe në jug. Kthimi në zonën e Los Angeles, ata jetonin në Topanga Canyon, Malibu, dhe Venecia-perëndimore pjesë të qytetit dhe të qarkut.

Në një llogari alternative, Manson fituar anëtarët e familjes gjatë disa muajve të udhëtimeve që janë ndërmarrë, pjesërisht, në një furgon Volkswagen. Ai u shoqërua me sa duket nga Bruner. Ishte nëntor, kur autobusi shkollor nis nga San Francisko me grupin e zgjeruar.

Kirmet e Familjes Manson[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrasja Crowe[redakto | redakto tekstin burimor]

Më 18 maj, 1969, Terry Melcher vizitoi Spahn Ranch për të dëgjuar Manson dhe gratë këndoj. Melcher rregulluar një vizitë të mëvonshëm, jo shumë kohë pas kësaj, në të cilën ai solli një mik i cili posedonte një njësi celular regjistrim, por ai vetë nuk e regjistrojnë grup [2]:. 156.185 [38] Deri në qershor, Manson u thënë Familjen ata mund të kenë për të treguar zezaket si të fillojnë të "sajë patina". [2] :244-247 [36] [39] Kur Manson ngarkuar Watson me marrjen e parave të destinuara gjoja për të ndihmuar Family përgatiten përkonflikti, Watson mashtruar një tregtari zi të drogës quajtur Bernard "Lotsapoppa" Crowe. Crowe u përgjigj me një kërcënim të fshij nga të gjithë në Spahn Ranch. Manson kundërshtoi më 1 korrik, 1969, nga të shtënat Crowe në Hollywood banesën e tij.

Besimi i gabuar Manson se ai kishte vrarë Crowe u konfirmua në dukje nga një raport të lajmeve të zbulimit të trupit të hedhur një Panther Zi në Los Anxhelos. Edhe pse Crowe nuk ishte një anëtar i Panthers Zi, Manson, përfunduar ai kishte qenë hakmarrja pritet nga grupi. Ai u kthye Spahn Ranch në një kamp mbrojtëse, me patrullat e rojeve të natës të armatosura. [40] [42] "Nëse do të kishim nevojë për ndonjë dëshmi më shumë se sajë patina u vjen poshtë shumë shpejt, kjo ishte ajo," Tex Watson më vonë do shkruaj , "[B] lackie ishte duke u përpjekur për të marrë në ato zgjedhur.

Më 25 korrik të vitit 1969, Manson dërguar dikur anëtar i familjes Bobby Beausoleil së bashku me Mary Bruner dhe Susan Atkins në shtëpinë e njohjes Gary Hinman, për ta bindur atë për të dorëzuar paratë Manson mendonte Hinman kishte trashëguar. [2] :75-77 [40 ] [43] tre mbajtur peng Hinman uncooperative për dy ditë, gjatë së cilës Manson treguan me një shpatë për të shkurtuar veshin e tij. Pas kësaj, Beausoleil thika Hinman me vdekje, gjoja në udhëzim Manson-së. Para largimit nga banesa Canyon Topanga, e Beausoleil, ose një nga gratë, e përdorur gjakun Hinman për të shkruar "derrkuc politik" në mur dhe të tërheqë një panxha panterë, një simbol Black Panther.

Në intervistat revistë të vitit 1981 dhe 1998-99, [45] [46] Beausoleil do të thonë se ai shkoi për të Hinman për të rimarrë paratë për të paguar Hinman për drogat që kishin qenë gjoja e keqe, ai shtoi se Bruner dhe Atkins, në dijeni të qëllimit të tij, shkoi së bashku me përtaci, thjesht për të vizituar Hinman. Nga ana tjetër, Atkins, në 1977 autobiografinë e saj, shkruante se Manson drejtpërdrejt tha Beausoleil, të Bruner, dhe atë për të shkuar në të Hinman dhe për të marrë supozuar trashëgimia-$ 21,000. Ajo tha se Manson i kishte thënë asaj privatisht, dy ditë më parë, se, nëse ajo donte të "bërë diçka të rëndësishme", ajo mund të vrasin Hinman dhe për të marrë paratë e tij.

Vrasja e Familjes Tate[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrasja e Familjes LaBianca[redakto | redakto tekstin burimor]

Denimi nga Drejtsia Amerikane[redakto | redakto tekstin burimor]

Procedurat e stërzgjatura për ekstradimin Watson nga Teksasi vendlindjen e tij, [2] :204-210, 356-361 [66], ku ai kishte rivendosur një muaj para arrestimit të tij,rezultuar në e tij duke u gjykuar veçmas. Gjykimi ka filluar në gusht 1971, deri në tetor, ai, gjithashtu, ishte gjetur fajtor për shtatë akuza për vrasje dhe një nga komploti. Ndryshe nga të tjerët, Watson kishte paraqitur një mbrojtje psikiatrike; Prokurori Vincent Bugliosi bërë punë të shkurtër të kërkesave Watson sëmundje mendore. Ashtu si e tij bashkë-komplotistët, Watson u dënua me vdekje.

Në shkurt 1972, dënimet me vdekje të të gjitha pesë partive u reduktuan automatikisht të jetës në burg nga California kundër Anderson, 493 P.2d 880, 6 Cal. 3d 628 (Cal. 1972), në të cilën Gjykata e Lartë Kaliforni hequr dënimin me vdekje në këtë shtet. [2] :488-491 Pas kthimit të tij në burg, retorika Manson dhe fjalime hipi nuk u pranuan. [Kush?] Megjithëse ai gjetur përfundimisht pranimin e përkohshëm nga Vëllazërisë ariane, roli i tij ishte i nënshtruar ndaj një anëtari seksualisht agresive të grupit, në San Quentin.

Në një gjykim të vitit 1971 që u zhvillua pas bindjeve Tate / LaBianca tij, Manson u gjet fajtor për vrasjen e Gary Hinman dhe Donald "Shorty" Shea dhe iu dha një dënim të përjetshëm. Shea ishte një Ranch Spahn stuntman dhe kali grindavec të cilët ishin vrarë rreth 10 ditë pas gusht 16, 1969, bastisje Sherif në fermë. Manson, i cili dyshohet se ka ndihmuar Shea ngritur bastisje, kishin besuar me sa duket Shea ishte duke u përpjekur për të marrë Spahn për të drejtuar Family jashtë fermës. Manson mund të ketë konsideruar atë një "mëkat" që Shea bardhë e kishte martuar një grua e zezë;. Dhe nuk kishte mundësi që Shea dinte rreth Tate / LaBianca vrasjet [2] :99-113 [69] Në gjyqe të veçanta, anëtarët e familjes Bruce Davis dhe Steve "Clem" Grogan u gjet gjithashtu fajtor për vrasje Shea-s.

Para se përfundimi i Tate Manson i / LaBianca gjykim, një reporter për Los Angeles Times zbuloi poshtë nënës Manson, i rimartuar dhe jetojnë në Pacific Northwest. Ish-Kathleen Maddox pohoi se, në fëmijëri, djali i saj kishte pësuar asnjë neglizhencën, ai kishte qenë edhe "pampered nga të gjitha gratë që e rrethuar atë.

Burgimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Manson sot e asj dite u vuan denimin e perjështëm per krimet e kryra dhe me 25 gusht 1975 u burgos ne burgun e sigurimit te lart ne FolsomKarlifonisë.

Manson ne vitin 2011

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te Jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]