Columbia (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kolumbia
Columbia
Qytet
Njohur si Kryeqyteti i Mikpritjes Jugore
noform
Pamje nga Kolumbia
Stema_figura
Vendndodhja
Kolumbia (SHBA)
Kolumbia
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Rrethi Riçland
Kryetari i Bashkisë Steve Benjamin
Statistika dhe Transporti
Lartësia 89 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 346,5 km2
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 803
Koordinatat 34° 00′ 2″ Veri

81° 02′ 39″ Perëndim

Demografia
Popullsia 129.333 banorë
Dendësia 928,5 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.columbiasc.net
Vendodhja e Kolumbias në Karolinën e Jugut

Columbia (shqiptohet Kol'umbia) është kryeqytet dhe qyteti më i madh i shtetit amerikan të Karolinës së Jugut. Popullsia e qytetit në vitin 2008 ishte 127.029 banorë. Columbia është qendra Rrethit Riçland, por një pjesë e qytetit zgjerohet në Rrethin e Leksingtonit. Qyteti është qendra e një zone metropolitane prej 728.063 banorësh. Emri i qytetit vjen nga një sinonim poetik për Amerikën, që rrjedh nga emri i Kristofor Kolombit.

CNNMoney.com e ka renditur Columbian si një nga 25 vendet më të mira të SHBA-së për të jetuar pas daljes në pension dhe US News & World Report e ka renditur si qytetin e 6-të në listën "Vendet më të mira të Amerikës të përballueshme për të jetuar pas daljes në pension" të vitit 2009.