David Cameron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
David Cameron

David William Donald Cameron lindi më 9 tetor 1966Londër, është premier (kryeministër) i Mbretërisë së Bashkuar nga muaji maj 2010. Gjëndet në krye të Partisë Konservatore. Fitoi zgjedhjet parlamentare në maj të vitit 2010.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

David William Donald Cameron ka ndjekur shkollën ekskluzive private Eton. Ka studjuar në Universitetin Oxford filozofinë, politikën dhe ekonominë. Diplomoi në klasën e parë në mesin e 11% të sudentëve më të mirë. Pas studimeve ka punuar për Partinë Konzervative dhe pas sukseseve në zgjedhjet e vitit 1992 ishte këshilltar i ministruit të atëhershëm të financave, mandej edhe minister i punëve të mbrendshme.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]