Fredrikstad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fredrikstad (kthjellim).
Fredrikstad
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Fredrikstad
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Fredrikstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Eva Kristin Andersen (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:59°12′00″ Veri 10°57′00″ Lindje 59.2° Veri 10.95° Lindje59°12′00″ Veri 10°57′00″ Lindje 59.2° Veri 10.95° Lindje
Sipërfaqja 286 km2
Popullsia 72.760 banorë 2009
Dendësia 254,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fredrikstader
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1129
Vendndodhja
Fredrikstad (Norvegjia)
Fredrikstad
Fredrikstad – harta_foto
www.fredrikstad.kommune.no

Fredrikstad është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 286 km² dhe popullsi 72760 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]