General Motors

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
  1. RIDREJTO Stampa:Kartela kompani
位於美国密歇根州底特律文藝復興中心Renaissance Center),為通用汽車的全球總部所在。
全電動車Sequel
GMT800卡車的生產線

General Motors Company, e njohur gjithashtu edhe si GM, është një prodhues amerikan automobilash me zyra qendrore në Detroit, Michigan.

Për nga shitjet, GM renditet e para në SHBA dhe e dyta në botë për vitin 2008. GM renditej e treta për sa i përket xhiros globale. GM prodhon makina dhe kamionë në 34 vende, ka punësuar 244.500 njerëz nga e gjithë bota dhe shet dhe shërben në mbi 140 vende.

GM planifikon ta fokusojë biznesin e tij në katër marka kryesore amerikane — Chevrolet, Cadillac, Buick, dhe GMC. Në Evropë, pas një periudhe negocimesh për të shitur shumicën e aksioneve në markat Opel dhe Vauxhall, GM vendosi ta ruajë pronësinë e plotë të këtyre markave.

26 Janar, GM deklaroi se kishte arritur një marrëveshje për të shitur SAAB te Spyker Cars NV. GM gjithashtu ka një marrëveshje për shitjen e markës Hummer, duke pritur aprovimin e kompanisë kineze.