Hipokrati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Hippokrates

Hipokrati lindi rreth 460 p.e.s. te ishulli greke igeia Kós; vdiq rreth 375 p.e.s.Larissa, Thessalia. Ka qenë një doktor i njohur të historisë së lashtë dhe bashkëkohori i Platonit.konsiderohet si themelues i mjekesise klinike ne Greqine e Vjeter.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]