Hurum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hurum (kthjellim).
Hurum
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Hurum
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Klokkarstua
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Roger Ryberg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:59°36′00″ Veri 10°31′00″ Lindje 59.6° Veri 10.516667° Lindje59°36′00″ Veri 10°31′00″ Lindje 59.6° Veri 10.516667° Lindje
Sipërfaqja 163 km2
Popullsia 8.781 banorë 2004
Dendësia 53,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Huring ose Høring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1416
Vendndodhja
Klokkarstua (Norvegjia)
Klokkarstua
Hurum – harta_foto
www.hurum.kommune.no

Hurum është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 163 km² dhe popullsi 8781 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Hurum – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]