Ishujt Solomon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Solomon Islands
tr>
Flag of the Solomon Islands
Motoja: "To Lead is to Serve" ("Te drejtosh do te thote te sherbesh")
Hymni kombëtar: God Save Our Solomon Islands
Pozita e the Solomon Islands
Kryeqyteti
(dhe qyteti më i madh)
Honiara
9°28′ Jug 159°49′ Lindje 9.466667° Jug 159.816667° Lindje
Gjuha zyrtare Anglisht
Qeveria Monarki Kushtetuese dhe Sistem Parlamentar
 -  Monark Elizabeth II
 -  Governator i Pergjithshem Frank Kabui
 -  Kryeminister Danny Philip
Pavaresia
 -  nga Mbretëria e Bashkuar 7 Korrik 1978 
Area
 -  Total 28.400 km² (e 142-ta)
10.965 sq mi 
 -  Water (%) 3.2%
Population
 -  2009 estimate 523,000 (e 170-a)
 -  Density 18.1/km² (e 189-a)
46,9/sq mi
GDP (PPP) 2009 estimate
 -  Total $1.514 bilione 
 -  Per capita $2,818 
GDP (nominal) 2009 estimate
 -  Total $657 milione 
 -  Per capita $1,223 
Currency Solomon Islands dollar (SBD)
Time zone (UTC+11)
Calling code +677

Ishujt Solomon është një shtet sovran në Oqeani, në lindje të Papua Guineas së Re, i cili përbëhet nga afërsisht 1000 ishuj. Ka një shtrirje tokësore prej 28.400 km². Kryeqyteti, Honiara, ndodhet në ishullin Guadalcanal. Shteti i Ishujve Solomon është anëtar i Commonwealth of Nations.

The Solomon Islands are believed to have been inhabited by Melanesian people for many thousands of years. Spanish navigator Alvaro de Mendaña discovered the islands in 1568 and named them Islas Salomon. The United Kingdom established a protectorate over the Solomon Islands in 1893. In the Second World War there was fierce fighting between the Americans and the Japanese in the Solomon Islands campaign of 1942–45, including the Battle of Guadalcanal.

Self-government was achieved in 1976 and independence two years later. The Solomon Islands is a constitutional monarchy with the Queen of the Solomon Islands, at present Elizabeth II, as the head of state. Danny Philip is the tenth and current Prime Minister of the Solomon Islands. He was elected on August 2010.