John Cena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
John Cena

Cena në Dhjetor 2012.

Emri i lindjes John Felix Anthony Cena
Emrat e ringut John Cena [1]
Juan Cena
Mr. P
The Prototype
Gjatësia 1.85 cm [2]
Pesha 114 kg
Lindja 23 Prill 1977
West Newbury, Massachusetts
Rezidenca Tampa, Florida
Stërvitur nga Ultimate Pro Wrestling [3]
Ohio Valley Wrestling
Debutimi 2000

John Felix Anthony Cena' (lindur më 23 Prill 1977)[4] është një mundës profesionist dhe aktor. Ai për momentin është pjestar i WWE [5].

Cena filloi karrierën e tij profesioniste në mundje në 1999 me Ultimate Pro Wrestling, ku ai majti UPW Heavyweight Championship [6]. Në 2001, Cena firmosi një kontratë zhvillimi me World Wrestling Federation (WWF, më vonë me emër WWE). Cena debutoi në sektorin kryesor të WWE në 27 Qershor 2002, dhe që nga ajo ditë, ai ka fituar 21 tituj në total, përfshirë 13 tituj kampion bote, pasi ka fituar 11 herë WWE Champion (rekord) dhe 3 herë World Heavyweight Champion, një rekord që ndahet me Triple H. Gjithashtu John Cena ka fituar edhe 3 herë WWE United States Champion dhe 4 herë Tag Team Champion. John Cena ka fituar edhe 2 Royal Roumble (2008 dhe 2013) dhe 2012 Money in the Bank për titullin e WWE. John Cena ka fituar 3 herë Slammy Award (2009, 2010 dhe 2012) për superstarin më të mirë të WWE. John Cena është superstari i katërt që ka mbajtur më shumë titullin e WWE. Ai është i vetmi superstar sëbashku me Damien Sandow që ka fituar Money in the Bank po ka dështuar në fitimin e titullit.

Jashtë WWE, John Cena ka krijuar këngen You Can't See Me (Ti nuk mund të më shikosh mua) që e përdor edhe në WWE. John Cena është edhe një aktor i mirë me disa filma të luajtur si: The Marine (2006), 12 Rounds (2009), dhe Legendary (2010). John Cena ka marrë pjesë edhe në televizione si: Manhunt, Deal or No Deal, MADtv, Saturday Night Live, Punk'd, dhe Psych. John Cena ka marrë pjesë në shumë reklama, dhe shpesh i viziton të sëmurët nga kanceri. Gjithashtu Cena ka një respekt të veçantë për ushtarët e Shteteve të Bashkuara.

Jeta e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

John Cena ka lindur më 23 Prill 1977West Newbury, Massachusetts. John Cena është fëmija i Carol dhe John Cena, Sr. Ai është vellai i dytë më i vjetër nga 5 vellezerit e familjes Cena: Dan, Matt, Steve, dhe Sean. Pasi u diplomua nga Akademia Cushing, Cena mori pjesë në Springfield College në Springfield, Massachusetts. Gjithashtu John Cena ka qënë lojtar futbolli ku ka pasur numrin 54. John Cena kishte dëshire të bëheshe bodybuilding dhe rrepist por dështoi kështuqë u bë Superstar i WWE.

Karriera në Wrestling[redakto | redakto tekstin burimor]

Ultimate Pro Wrestling (2000–2001)[redakto | redakto tekstin burimor]

John Cena e filloi karrieren e tij si mundës profesionist në vitin 2000 në Ultimate Pro Wrestling's California-based "Ultimate University që drejtohej nga Rick Bassman. Emri i John Cenas në ring ishte "The Prototype". Gjatë kësaj periudhe, për John Cenan u krijua një dokumentar nga Discovery Channel [7]. Në Ultimate Pro Wrestling John Cena ishte Kampion i UPW Heavyweight Championship.

WWE[redakto | redakto tekstin burimor]

Ohio Valley Wrestling (2001-2002)[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2001, John Cena firmosi një kontratë me WWE. John Cena u vendos të akademia e Ohio Valley Wrestling. Gjatë kësaj kohe John Cena e ndryshoi emrin e ringut nga "The Prototype" në "Mr. P". John Cena fitoi OVW Heavyweight Championship që e mbajti për 3 Muaj dhe OVW Southern Tag Team Championship që e mbajti me shokun e tij Rico Constantino për 2 Muaj.

Debutimi në WWE (2002–2004)[redakto | redakto tekstin burimor]

Cena duke bërë Finishimumin e tij "FU" kundër Kurt Angle në Janar të vitit 2005.

John Cena bëri debutimin e tij në WWE duke sfiduar Kurt Angle më 27 Qershor 2002. John Cena bëri një ndeshje fantastike që i bëri shumë përshtypje drejtorit të WWE Vince McMahon dhe drejtuesve të tjerë. Gjatë kësaj ndeshje John Cena shfaqi aftesi të mëdha teknike dhe një agresion te madh [8]. John Cena e humbi ndeshjen falë një numrimi me detyrim. Në Tetor, John Cena ishte partner me Billy Kidman për turnamentin që u zhvillua në SmackDown për titullin e WWE Tag Team Champions. Ata humbën që në raundin e parë [9].

Javen tjeter, John Cena sulmoi Kidman duke e fajsuar atë Vengeance për humbjen e Tag Team Champions duke u bërë një WWE superstar negativ. Një javë pasi sulmoi Kidman në episodin e SmackDown të Halloween, John Cena ishe veshur si Vanilla Ice dhe kërceu rap stil i lirë. Javën tjetër të Smack Down, John Cena hyri me një stil të ri rreperi në ring [8].

Për pjesën e parë të vitit 2003, John Cena kërkoi nga drejtuesit e WWE që të luante një ndeshje për WWE Championship që është titulli me i rëndesishëm në WWE. Kampioni në fuqi i asaj kohe ishte Brock Lesnar. Drejtuesit e WWE pranuan dhe gjatë ndeshjes, John Cena zbuloi një finishimum të ri që ishte FU. John Cena nuk arriti dot të fitoj kundër Lesnar. Në një ndeshje tjetër kundër The Undertaker në Vengeance, John Cena humbi [10] [11].

John Cena nuk arriti dot të fitoj asnje titull në 2 vitet para në WWE, por shfaqi një forcë fizike fantastike, dhe arriti ti bëj përshtypje shumë të mira drejtuesve të WWE. John Cena gjithashtu arriti të shpik edhe kengën e tij që e perdori në vitet e para në WWE. Kënga e tij quhet World Life. Kjo kënge u shfaq për herë të pare në nje episod të Raw në muajin Shkurt.

United States dhe WWE Champion (2004–2005)[redakto | redakto tekstin burimor]

John Cena me titullin e United States Championship në vitin 2004.

John Cena mori pjesë për herë të parë në Royal Roumbe (Royal Rouble është një turnament me 30 Mundës. Ky turnament është me eleminim nga ringu. Mundësi i fundit që nuk rrëzohet ose bie nga ringu fiton dhe ka të drejtën që të ndeshet për titull.) në vitin 2004. John Cena përfundoi i gjashti pasi u eleminua nga Big Show. Royal Roumble në fund u fitua nga Chris Benoit [12]. Pasi Big Show eleminoi John Cenen, mes këtyre të fundit u hap një rivalitet i madh, deri sa coi në një ndeshje në WrestleMania XX për United States Championship [13][14]. John Cena arriti të fitoj titullin e parë në karrierë duke mundur në menyre spektakolare Big Show. Gjate mbreterimit te tij, John Cena pati një grindje me SmackDown General Manager (Menaxherin e SmackDown) Kurt Angle për çeshtjen e René Duprée dhe Torrie Wilson [15]. John Cena e mbajti titullin e tij për 4 muaj dhe e humbi më datë 4 Korrik pasi goditi në mënyre aksidentale Kurt Angelin [16]. John Cena e riktheu titullin e tij serisht pasi mundi Booker T në një ndeshje Best of Five series, por John Cena e humbi sërisht titullin 3 ditë më vonë kundër debutuesit Carlito [17] [18]. Mes Carlitos dhe John Cenas u hap një rivalitet i madhë, saqë Cena u godit me thikë në veshka. Ky dëmtim e mbajti Cenën 1 muaj jashtë ringut, por John Cena mori pjesë në filmin The Marine, ku Cena ishte personazhi kryesorë [19] [20] [21] [22]. John Cena e fitoi sërisht titullin më 18 Nëntor pasi mundi Carliton në një ndeshje në SmackDown. John Cena e ruajti këtë titull për 105 ditë dhe e humbi kundër Orlando Jordan më 3 Mars 2005 [23] [24].

Cena morri pjesë në Royal Roumbe 2005, ku ishte një nga dy finalistët sëbashku me Bastistan. Ata e lanë ndeshjen përgjysëm, por më pas u shfaq pronari i WWE Vince McMahon, i cili e rifilloi ndeshjen, dhe kështu, Bastista arriti ta eleminoj John Cenan dhe të fitonte Royal Roumbe [25]. Një muaj më vonë, John Cena mundi Kurt Angle në SmackDown, dhe siguroi një vend në WrestleMania 21 [26]. Ai filloi një rivalitet me WWE Champion John "Bradshaw" Layfield (JBL) dhe me grupin "The Cabinet". Më vonë, John Cena humbi titullin "United States Champion" kundër Orlando Jordan, i cili ishte pjestar i grupit "The Cabinet" [27] [28]. Në WrestleMania 21, John Cena mundi JBL duke fituar edhe titullin e WWE Champion për herë të parë në karrierën e tij. Ky ishte titulli e parë botëror për John Cenën [29] [30], JBL pretendoi se ai kishte titullin origjinal dhe se ai ishte kampioni i vertetë, por John Cena u konfirmua edhe një herë kampioni i vertetë duke mundur sërisht JBL në një ndeshje "I Quit Match" (Unë dorëzohem) [31].

Më 6 Qershor 2005, Cena u zhvendos nga SmackDown tek Raw, duke u bërë superstari i parë i zgjedhur nga menaxheri Eric Bischoff në llotarinë e draftit [32]. Cena menjëherë filloi rivalitetin me Bischoff, pas refuzimit të këtij të fundit për të marrë pjesë në "luftën" për titullin e Extreme Championship Wrestling në One Night Stand [33]. Bischoff i kishte premtuar Cenës që do të merrte pjesë në ndeshjen për titullin Extreme Championship Wrestling, por më vonë ai zgjodhi Chris Jerichon në vendin e tij [34]. Gjatë rivalitetit të tyre, Cena ishte i preferuari i tifozave, kurse Jericho ishte superstar negativ [35]. Rivaliteti i ardhshëm i Cenës ishte me Kurt Angle [36], i cili e zgjodhi atë si kundërshtarin e parë të tij pasi Cena kishte mundur Jerichon në një ndeshje "You're Fired" më 22 Gusht në Raw [37].

Rivalitetet e WWE Championship dhe dëmtimi (2006–2007)[redakto | redakto tekstin burimor]

Rikthimi dhe mbajtja e World Championship (2008–2010)[redakto | redakto tekstin burimor]

Rivaliteti dhe bashkimi me The Nexus (2010–2011)[redakto | redakto tekstin burimor]

Rekordi i thyer, WWE Championship (2011–2013)[redakto | redakto tekstin burimor]

John Cena mori pjesë në 2011 Royal Rumble, duke qënë në 5 superstarët e fundit përpara se të eleminohej nga The Miz që ishte kampion aktual i WWE në atë kohë por nuk ishte pjesmarrës në ndeshje. Në Elimination Chamber, John Cena fitoi ndeshjen për të siguruar ndeshjen në WrestleMania XXVII kundër The Miz për WWE Championship [38].

Më 21 Shkurt në një episod të Raw, Cena u kundërpërgjigj komenteve të The Rock rreth komenteve rap të bëra nga Cena javën e shkuar, me The Rock i cili u kthye për të lajmëruar ndeshjen e tyre në WrestleMania. Atë natë, Cena u vendos në një ndeshje për WWE Tag Team Championship sëbashku me The Miz që e kishte shokë skuadre, ata mundën Justin Gabriel dhe Heath Slater për tu bërë kampionë të Tag Team. Wade Barrett thirri Justin Gabriel dhe Heath Slater që ndeshja të bëhej edhe një herë, ata fituan sërisht titujt e tyre pasi Miz sulmoi Cenën [39]. Cena dhe The Rock vazhduan rivalitetin e tyre, këtë herë në social networks. Pas disa javësh konflikti, atë më në fund u takuan ballë për ballë.

WWE World Heavyweight Champion (2013–vazhdon)[redakto | redakto tekstin burimor]

John Cena

Më 7 Tetor, u lajmërua se John Cena do të ktheheshe nga dëmtimi për tu ndeshur me Alberto Del Rion për World Heavyweight ChampionshipHell in a Cell. John Cena mundi Del Rion për tu bërë për herë të tretë kampion [40]. Një ditë më vonë, në një episod të Raw, John Cena mundi Damien Sandow në ruajtjen e parë të titullit pasi ky i fundit vendosi në lojë kontratën e tij të Money in the Bank. Cena gjithashtu ruajti titullin në mënyrë të suksesshme sërisht kundër Del Rios në Survivor Series [41].

Në edicionin e Raw më 25 Nëntor, Cena sygjeroi që të jetë vetëm "një kampion" në WWE, kështu që Triple H tha se do të bëhet një ndeshje për unifikimin e titujve ndërmjet Cenas dhe Randy Orton në pay-per-view e TLC. Cena e humbi ndeshjen ndaj Orton, duke bërë që gjithashtu të humbi e titullin e tij World Heavyweight Champion [42]. Stephanie McMahon lajmëroi se Cena do të ndeshjes sërisht kundër Orton i cili do të mbronte titullin e tij WWE World Heavyweight kundër Cenas në pay-per-view Royal Rumble. Orton mposhti Cenën në Royal Roumble pas ndërhyrjes së Wyatt Family. Pas përfundimit të ndeshjes, Wyatts sulmuan Cenën [43]. Natën tjetër në Raw, Cena u bashkua me Sheamus dhe Bryan për të mposhtur The Shield me skualifikim për shkak të ndërhyrjes nga Wyatt Family, duke bërë që Cena, Sheamus dhe Bryan të kualifikoheshin për ndeshjen e WWE World Heavyweight Championship në Elimination Chamber 2014 [44] [45].

Jashtë WWE[redakto | redakto tekstin burimor]

Përkrahjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Televizioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Fondacioni Make-A-Wish[redakto | redakto tekstin burimor]

[redakto | redakto tekstin burimor]

Fashion[redakto | redakto tekstin burimor]

Muzika[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmat
Televizioni

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Në wresling[redakto | redakto tekstin burimor]

Titujt & Çmimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ OWOW Profile. Online World of Wrestling. Vizituar në 24 Dhjetor 2012.
 2. ^ John Cena. WWE. Vizituar në 14 Dhjetor 2010.
 3. ^ UPW: John "Prototype" Cena. UPW. Arkivuar nga Origjinali në 17 Prill 2008. Vizituar në 13 Mars 2008.
 4. ^ SLAM! Sports biography. CANOE (6 Shkurt 2005). Vizituar në 5 Maj 2007.
 5. ^ Bryan Sokol (20 Dhjetor 2010): TLC delivers highs, lows and a new champ. Slam! Sports. Canadian Online Explorer. Vizituar në 20 Dhjetor 2010.
 6. ^ John Cena
 7. ^ WWE: Why John Cena Is the Face of the WWE and Why He Shouldn't Turn Heel. Bleacher Report (4 Mars 2011). Vizituar në 28 Mars 2011.
 8. ^ a b SmackDown! results – June 27, 2002. Online World of Wrestling. Vizituar në 9 Maj 2007.
 9. ^ SmackDown! results – October 10, 2002. Online World of Wrestling. Vizituar në 9 Maj 2007.
 10. ^ Backlash 2003 results. Pro Wrestling history. Vizituar në 9 Maj 2007.
 11. ^ SmackDown! results – November 13, 2003. Online World of Wrestling. Vizituar në 6 Korrik 2007.
 12. ^ Chris Benoit (spot No. 1) wins the Royal Rumble Match. WWE. Vizituar në 10 Maj 2007.
 13. ^ SmackDown! results – January 29, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 14. ^ SmackDown! results – February 19, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 15. ^ SmackDown! results – April 29, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 6 Korrik 2007.
 16. ^ SmackDown! results – July 8, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 6 Korrik 2007.
 17. ^ John Cena's second reign. WWE. Vizituar në 10 Prill 2007.
 18. ^ Carlito's first reign. WWE. Vizituar në 10 Prill 2007.
 19. ^ SmackDown! results – October 7, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 20. ^ SmackDown! results – October 14, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 21. ^ SmackDown! results – November 11, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 22. ^ John Cena profile. Online World of Wrestling.
 23. ^ SmackDown! results – November 18, 2004. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 24. ^ John Cena's Second Reign as US Champion. WWE. Vizituar në 10 Maj 2007.
 25. ^ "2007 Wrestling Almanac & Book of Facts". Wrestling’s Historical Cards (Kappa Publishing). 2007: 117. 
 26. ^ No Way Out 2005 results. Pro Wrestling history. Vizituar në 10 Maj 2007.
 27. ^ SmackDown! results – March 3, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 28. ^ SmackDown! results – March 10, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 5 Prill 2007.
 29. ^ WrestleMania 21 results. Pro Wrestling history. Vizituar në 10 Maj 2007.
 30. ^ SmackDown! results – April 14, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 5 Prill 2007.
 31. ^ Judgment Day 2005 results. Pro Wrestling history. Arkivuar nga Origjinali në 7 Maj 2007. Vizituar në 10 Maj 2007.
 32. ^ Evans, Ant. "Power Slam". What’s going down... (SW Publishing LTD): 4. 132. 
 33. ^ RAW results – June 6, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 34. ^ RAW results – July 11, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 5 Prill 2007.
 35. ^ SummerSlam 2005 recap. Online Onslaught. Vizituar në 7 Korrik 2007.
 36. ^ Rick Scaia: RAW results – October 25, 2005. Online Onslaught. Vizituar në 10 Qershor 2007. „Cena's in the ring marinating in a mixture of 75% squeals and 25% boos“
 37. ^ RAW results – August 22, 2005. Online World of Wrestling. Vizituar në 10 Maj 2007.
 38. ^ Greg Adkins (31 Janar 2011): It's good to be "King". World Wrestling Entertainment. Vizituar në 22 Shkurt 2011.
 39. ^ Greg Adkins (21 Shkurt 2011): Intermitten reign. World Wrestling Entertainment. Vizituar në 22 Shkurt 2011.
 40. ^ John Cena's third reign. WWE. Vizituar në 27 Tetor 2013.
 41. ^ World Heavyweight Champion John Cena def. Alberto Del Rio. WWE. Vizituar në 3 Gusht 2014.
 42. ^ John Clapp (25 Nëntor 2013): World Heavyweight Champion John Cena vs. WWE Champion Randy Orton (Tables, Ladders & Chairs Match). WWE. Vizituar në 3 Dhjetor 2013.
 43. ^ WWE World Heavyweight Champion Randy Orton def. John Cena BY ANTHONY BENIGNO - wwe.com. WWE. Vizituar në 3 Gusht 2014.
 44. ^ Raw highlights: Jan. 27, 2014 - Daniel Bryan, Sheamus and John Cena vs. The Shield - Elimination Chamber Qualifying Match: Raw, Jan. 27, 2014. WWE. Vizituar në 3 Gusht 2014.
 45. ^ WWE World Heavyweight Championship Elimination Chamber Match BY John Clapp - wwe.com. WWE. Vizituar në 3 Gusht 2014.