Juneau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Xhuno
Juneau
Qytet
noform
Flamuri_figura
Vendndodhja
Xhuno (SHBA Alaska)
Xhuno
Koordinatat:58°25′48″ Veri 104°00′00″ Perëndim 58.43, -10458°25′48″ Veri 104°00′00″ Perëndim 58.43, -104
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Kryetari i Bashkisë Merrill Sanford
Statistika dhe Transporti
Lartësia 17 m (m.n.d.)
Themelimi 1900
Sipërfaqja 8.430 km2
Zona Kohore UTC-9
Verore UTC-8
Prefiksi 907
Demografia
Popullsia (2010) 31.275 banorë
Dendësia 4,4 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.juneau.org
Xhuno në Alaska

Juneau (shqiptohet Xhuno) është kryeqyteti i shtetit federal të Alaskës në SHBA.

Juneau u bë kryeqytet i Territorit të Alaskës në vitin 1906, kur qeveria e Territorit të Alaskës, siç quhej në atë kohë, u zhvendos nga Sitka. Bashkia u unifikua në vitin 1970, kur qytetit të Juneau u bashkua me qytetin Douglas dhe zonat përreth për të formuar bashkinë e sotme.

Sipërfaqja e Juneau është më e madhe se ajo e Rhode Island dhe Delaware veç e veç dhe pothuajse aq e madhe sa dy shtetet së bashku. Qendra e qytetit Juneau ndodhet në rrëzë të malit Juneau. Popullsia e qytetit dhe rrethinave në vitin 2010 ishte 31.275 banorë.

Juneau e ka marrë emrin nga ar kërkuesi Joe Juneau, edhe pse vendi për një kohë ishte quajtur Rockwell dhe pastaj Harrisburg.