Kallabaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Kallabakë, (Greqisht: Καλαμπάκα/Kalambáka) është një qytezë në Greqinë qendrore dhe qendra e Qarkut i Kallabakës, në rajon i Thesalisë. Ajo është 50 km larg në perëndim nga qyteti Larisë. Në veri të qytezës është Manastiri Meteora. Popullsia e Kallabakës është 7392 njerëz (2001).