Kumbulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kumbulla.jpg

Kumbulla (emeri latin: Prunus domestica) është bimë drunore, e cila mund të rritet edhe deri në 10 metra. Është mjaft e degëzuar, me gjethe ovale të dhëmbëzuara dhe me lule të imta e të bardha. Lulet përqendrohen në degë të shkurtëra dhe kryesisht nga dy së bashku. Fruti është i zgjatur, i lëngshëm me gjyrë të kaltërt të mbyllët. Fruti ka edhe bërthamë. Rritet në plantacione. Ka varietete të shumta.

Pjesa shëruese[redakto | redakto tekstin burimor]

Fruti i kumbulles i konzervuar ne form hashavi (kumbull e thare) dhe e konservuar ne friz per prodhim komposto, kane veti sheruese-lehtesim ne rastet e maeasellit te brendshem sidomos te zorra e trashe. ndihmon dhe lehteson jashteqitjen.

Veprimi shërues[redakto | redakto tekstin burimor]

Kumbullat janë mjaft të rëndësishme në ushqim. Vetite shëruese të kumbullës ndikojnë në sëmundjet e veshkave, sëmundjët e mëlçisë së zezë dhe tek paraqitja e reumës. Rregullon punën e zorrëve.Vetite sheruese te kumbulles ne forme komposto vijne ne shprehje edhe te semundjet dhe veshtiresite te hemoroidet e brendshme.Rregullon jashteqitjen dhe qeteson dhimbjen.

Kumbullat[redakto | redakto tekstin burimor]

Një gjë shumë e mirë ose masë është një frutë me bërthamë dru në Prunus gjini, Prunus subgenus. Subgenus dallohet nga subgenera tjera (pjeshkë, qershi, qershi zog, etj) në fidaneve të paturit e një burbuqe terminali dhe buds anën vetmuar (jo grumbulluara), lule të grupuara së bashku për të shkurtër 1-5 vjen, dhe fruta që një zakon running poshtë njëra anë, dhe një gur të butë.

Frutash mund të ketë një shtresë-pluhur të bardhë që është e lehtë rubbed jashtë - kjo është një shtresë dylli për epicuticular fruta kumbull pjekur u jep atyre një pamje blertë në të kaltër.


Kultivimi dhe perdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]


Fruti ka shije te ëmbël dhe / ose i athët dhe mund të hahen të freskëta ose të përdoren të thata. Kumbullat janë të njohura për efektin e tyre laksativ. Ky efekt i është atribuohet komponimeve të ndryshme të pranishme në frutat e kumbulles, të tilla si fibër dietetik, sorbitol etj. lëng janë përdoret për të ndihmuar në rregullimin e funksionimit të sistemit te tretjes.