Lillehammer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lillehammer (kthjellim).
Lillehammer
—  komunë  
stema_figura
Pamje nga Lillehammer
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Oppland
Kryeqëndra Lillehammer
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Synnøve Brenden Klemetrud (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:61°07′00″ Veri 10°25′00″ Lindje 61.116667° Veri 10.416667° Lindje61°07′00″ Veri 10°25′00″ Lindje 61.116667° Veri 10.416667° Lindje
Lartësia 440 m (m.n.d)
Sipërfaqja 477 km2
Popullsia 25.070 banorë 2004
Dendësia 52,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lillehamring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1719
Vendndodhja
Lillehammer (Norvegjia)
Lillehammer
www.lillehammer.kommune.no

Lillehammer është një komunëqarkun Oppland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 477 km² dhe popullsi 25070 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]