Manaferra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Manaferra
Frute manaferrash.
Frute manaferrash.
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Ndarja: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Rendi: Rosales
Familja: Rosaceae
Nënfamilja: Rosoideae
Gjinia: Rubus
Nëngrupi: Rubus (formerly Eubatus)
Species

Manaferra është frut i ëmbël në shije, shpesh mund të ngatërrohet edhe me qershinë.

Mjekim[redakto | redakto tekstin burimor]

Manaferra

Manaferra për ekspertët e mjekësisë popullore ky frut është super i pasur me vitamina dhe mineralet bazë për organizmin e njeriut. Pikërisht për këtë arsye rekomandohet që ky frut të konsumohet nga të gjitha grupmoshat, veçanërisht fëmijët dhe të moshuarit. Duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Manaferrat bëjnë të mundur uljen e kolesterolit në trup. Njeriu mund të hajë sasi të mëdha manaferrash dhe të mos shëndoshet, përkundrazi ky frut bën të mundur rënien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave në gjak. Ky frut lufton gripin dhe të ftohurit.