Mira Mezini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mira Mezini është shkencëtare dhe profesoreshë e informatikës në Universitetin e Darmstadtit. Ka dhënë kontibut të jashtëzakonshëm në fushën e informatikës. Ajo është fituese e çmimit ERC Advanced Grant me shumën prej 2.3 milionë Euro [1] që akordohet nga Këshilli Evropian për Studimet Shkencore, ERC[2]. Është nderuar nga Universiteti i Tiranës me titullin e "Doktor Honoris Causa", pikërisht në vendin ku studioi dhe nisi karrierën e saj akademike me motivacionin, "Për kontribut të shquar akademik dhe arritje të larta ndërkombëtare në kërkimin shkencor, në fushën e informatikës".

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Advanced Grants
  2. ^ Mira Mezini fiton çmimin ERC prej 2.3 milionë euro artikull nga DW

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]