Olympia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Olimpia
Olympia
Qytet
noform
Vendndodhja
Olimpia (SHBA)
Olimpia
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku Thurston
Kryetari i Bashkisë Stephen Buxbaum
Statistika dhe Transporti
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Vendasit Olimpianë
Themelimi 1859
Sipërfaqja 50,97 km2
Zona Kohore UTC-8
Kodi Postal 98500-98599
Prefiksi 360
Koordinatat 47° 2′ 33″ Veri

122° 53′ 35″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2010) 46.478 banorë
Dendësia 1.007 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.olympiawa.gov
Thurston County Washington Incorporated and Unincorporated areas Olympia Highlighted.svg

Olympia (shqiptohet Olimpia), është kryeqyteti i shtetit të Uashingtonit dhe qendra e qarkut Thurnston.