Peruxhia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Peruxhia
Perugia
Qytet
noform
Pamje nga Peruxhia
Vendndodhja
Peruxhia (Itali)
Peruxhia
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Umbria
Provinca Peruxhia
Statistika dhe Transporti
Vendasit peruxhinë
Sipërfaqja 449,92 km2
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06100, 06121-06135
Prefiksi 075
Shenjti mbrojtës Shën Kostanco, Shën Erkolano, Shën Lorenco
Dita e shenjtit 29 janar
Koordinatat 43° 6′ 43.56″ Veri

12° 23′ 19.68″ Lindje

Demografia
Popullsia 169.290 banorë
Dendësia 376,27 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.comune.perugia.it


Peruxhia (Italisht: Perugia) është një qytet italian me 169,290 banorë, kryeqytet i Provincës së Peruxhias dhe rajonit të Umbrias. Qytet i artit, i pasur në histori dhe monumente, një qendër kulturore dhe ekonomike e rajonit dhe një destinacion për turistët dhe studentët. Ajo është vendodhja e dy universiteteve: Universiteti i Studimeve, i themeluar në 1308, dhe Universiteti për të huajt, më i madhi në Itali.