Pjotr Çajkovski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Çajkovski 1840-1893.

Pjotr Iliç Çajkovski (rus. Пётр Ильи́ч Чайко́вский - 7 maj 1840 - 6 nëntor 1893 sipas kalendarit gregorian; 25 prill 1840 - 25 tetor 1893 sipas kalendarit julian), ishte një kompozitor i madh rus i erës romantike si edhe dirigjent dhe pedagog. Muzika e tij njihet dhe pëlqehet për karakterin e theksuar rus si edhe për harmoninë e pasur dhe meloditë energjike. Veprat e tij kanë një frymëzim më perëndimor se bashkëkohësit e tij, ato mishërojnë elemente ndërkombëtare të gërshetura me meloditë popullore kombëtare.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Stili[redakto | redakto tekstin burimor]

Kompozimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Balet[redakto | redakto tekstin burimor]

Opera lirike[redakto | redakto tekstin burimor]

Simfoni[redakto | redakto tekstin burimor]

Koncerte[redakto | redakto tekstin burimor]

Vepra të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Thënie[redakto | redakto tekstin burimor]

  • "Përsëritja është nëna e dijes". (Çajkovski)

Kureshti[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]