Rihanna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Rihanna
Rihanna.jpg

Rihanna në MTV 2007 Video Music Awards
Informacione
Emri Robyn Rihanna Fenty
Lindja 20 shkurt 1988 (23 vjeçe)
Prejardhja Flamuri Saint Michael, Barbados
Zhanri Pop, R&B, Dance-Pop, Dancehall, Reggae
Profesion(e) Këngëtare, Modele
Label SRP, Def Jam
Vite aktiv 2005 - prezent
Bashkëpunim(e) me Chase & Status, Jay-Z, Kanye West, Sean Paul, J-Status, Shontelle, Ne-Yo, Justin Timberlake, Timbaland, Maroon 5, T.I., Jeezy, Slash, Drake, Nicki Minaj, David Guetta, Eminem, Britney Spears
Webfaqja
rihannanow.com
Rihanna-signature.png
Nënshkrimi i Rihanna-s

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, është e njohur me emrin Rihanna, është një këngëtare e pop muzikës nga Barbadosi.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Rihanna

Rihanna ka lindur në Saint Michael, Barbados. Rihanna është vajza te Ronald Fenty nga Barbados dhe Monica Fenty, që është nga Guajana. Ajo ka dy vëllezër më të vegjël, Rorrey dhe Rajad Fenty.

Në 2004 ajo fitoi Miss Combermere Beauty Pageant.

Në 2003, Rihanna, kur ishte 15 vjeçe, jeta e saj mori një kthese të madhe, pasi një shoqe e saj e prezantoi me një producentë muzike, Evan Rogers, që ishte me pushime në Barbados me gruan e tij. Ai e ndihmoi atë që të regjistronte kënge në Amerikë. Ai pastaj e çoi që të punonte me Jay-Z, i cili i siguroi një sukses shumë të madh pastaj.

Në 2005, Rihanna studio albumin e saj debutues, Muzika e Diellit, e cila arriti kulmin në shkallën e dhjetë më të lartë e chart Billboard 200 dhe karakteristika Billboard Hot 100 goditi vetëm "pon de sërish". Më pak se një vit më vonë, ajo lëshuar albumin e saj të dytë në studio, A Girl Like Me (2006), i cili arriti kulmin brenda pesë lartë e chart albume Billboard, dhe prodhuar së pari një numër të saj të SHBA goditi të vetëm, "SOS", si dhe Billboard Hot 100 entries dhjetë "Unfaithful" dhe "Break It Off". Albumi i tretë Rihanna's studio, Good Girl Gone Bad (2007), ku kulmin në numrin dy në Billboard 200, paraqiti pesë dhjetë hits përfshirë tre numri i SHBA e goditur teke-"Umbrella", "Take a Bow" dhe "Disturbia", dhe goditi në të gjithë botën "Don't Stop the Music". Ky album u propozua për nëntë Grammy Awards, duke fituar Best Rap / Sung Bashkëpunimi për "Umbrella", e cila përmban Jay-Z. albumin e saj të katërt në studio, Vlerësuar R, u lirua në nëntor 2009, dhe i thatë në numrin katër në Billboard 200. i parë tre teke, "Russian Roulette", "Hard" dhe "Rude Boy" i thatë brenda dhjetë krye të Billboard Hot 100, me "Rude Boy" ku kulmin në numrin një të tillë.

Rihanna ka arritur 6-1 numri i teke në tabelë 100 Hot, më të madh për një artist femër që nga fillimi i dekadës së viteve 2000, dhe ka marrë edhe accolades disa, duke përfshirë 2007 Awards Botërore Muzika per Artisti Best-Selling Botërore Logo Femra dhe Femra mikpritës i vitit, si dhe 2008 American Music Awards për preferuara shpirtit / R & B artist Femra dhe Favorite Pop / Rock Artist i Femrave. Ajo shërben si një nga Barbados të ambasadorëve nderi kulturore. Në janar 2010, Rihanna ka marrë dy Çmime Grammy me Jay-Z's 2009 dhe e vetme "Run This Town".

Rihanna përmend Brandy, Beyoncé Knowles, Whitney Houston, Mariah Carey, Bob Marley, Madonna për një influence të madhe muzikore të saj.

Këngët më të njohura[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 2005 Pon de replay
 • 2006 SOS
 • 2006 Unfaithful
 • 2006 We ride
 • 2006 Break it off - me Sean Paul
 • 2007 Umbrella - me Jay-Z
 • 2007 Shut up and drive
 • 2007 Hate that I love you
 • 2007 Don't stop the music
 • 2008 If I never see your face again - me Maroon 5
 • 2008 Disturbia
 • 2008 Live your life - me T.I.
 • 2008 Rehab
 • 2009 Russian Roulette
 • 2010 Rude Boy
 • 2010 Love the way you lie
 • 2010 Who's that chick?
 • 2010 Only Girl
 • 2011 S&M

Albumet[redakto | redakto tekstin burimor]

Albumi "Rated R"
Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Diskografia e Rihannës.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 2006 Bring It On: All or Nothing si Rihanna
 • 2009 Mama Black Widow si Carol Tilson
 • 2010 Rihanna and the Killer si Rihanna

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]