Shën Vasili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shën Vasili i Madhi
Krye-ipeshkvi i Çezaresë dhe
Doktor i kishës
Lindi 329, Çezarea, Kapadocia
Vdiq 379, Çezarea, Kapadocia
Nderohet në Kishën ortodokse,
katolicizëm
Faltorja Kisha e Moskës Kremlin
Festa 1 janar (në Lindje),
2 janar (në Perëndim)
Shenjat Mësimi ipeshkvnor
Shenjt mbrojtës i Kapadocisë, mbarvajtësve spitalorë, reformuesve, murgjërve.

Shën Vasili (Shna Vlashi për katolikët) lindi rreth vitit 330 dhe vdiq me 1 janar 379. Njihet edhe me emrin Vasili i Madh (greq. Μέγας Βασίλειος), ishte peshkopi i Çezaresë, prijës i kishës në qv. e IV-t. Kisha ortodokse e ka shpallur shenjtor të saj dhe një prej Hierarkëve të "Treshes së Shenjtë", së bashku me Shën Gregorin e Naciancusit dhe Shën Gjonin Gojëartin. Kisha katolike romake e nderon Vasilin si shenjtor dhe mësues të kishës.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Shkrimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]